Tel: +98 21 888 444 17

شرکت خدمات مسافرتي، جهانگردي و طبيعت گردی

مشاوره خريد لوازم طبیعت گردی

مشاوره خريد لوازم طبیعت گردی

مشاوره خرید لوازم

 

اگر برای شرکت در برنامه های گردشگری ، طبیعت گردی و سفرهای ماجراجویانه فرد تازه کاری هستید و اطلاعات کافی در مورد وسایل سفر ندارید، هنوز نمی دانید که چه وسایلی خوب و مناسب کار شما هستند. از این رو وسایل اولیه و ضروری را یک جا خریداری نکنید. در هر برنامه ای، یک وسیله بخرید و برای مدتی آن را استفاده و امتحان کنید. طبیعت گردها و گردشگران تازه کار معمولاً وسایل زیادی را خریداری می کنند بدون اینکه نیاز به آنها داشته باشند. صبر کنید تا به اندازه کافی تجربه برای اتخاذ تصمیمات صحیح پیدا کنید و بی جهت پول زیادی بابت خرید لباس، کفش یا کوله پشتی و یا هر وسیله دیگری پرداخت نکنید.

به این نکته توجه داشته باشید که بهترین وسایل برای سفرها همیشه گران قیمت ترین آنها نیست. با تجربه بیشتر خواهید فهمید که کارکرد و کیفیت بعضی از اجناس است که قیمت آنها را بالا می برد.

 

 

 

 

 

 

 

 

shoes2.jpg

اندازه مناسب
کفش شما هر مدلی باشد، اندازه آن مسئله ای اساسی است. چند نمونه و مدل را امتحان کنید. بعضی از تولیدکنندگان، کفش هایی به عرض های مختلف دارند، بعضی هم دارای مدل های مردانه زنانه هستند. بنابراین همه گونه مدل را امتحان کنید.
جهت امتحان کفش راهپیمایی در فروشگاه یک جفت جوراب از نوعی که در فعالیت های خود به پا می کنید، همراه داشته باشید. همچنین اگر از کفی یا سایر چیزها در کفش خود استفاده می کنید، یک نمونه از آن را هم همراه داشته باشید. پای بسیاری افراد در طول روز باد می کند، بنابراین خرید خود را در بعد از ظهر یا غروب که پا در بزرگترین اندازه خود است، انجام دهید.
کفی کفش
انداختن کفی اضافه در کفش باعث ایجاد عایق اضافه و سطح اتکاء بهتری میشود. کفی های مصنوعی قابلیت جذب رطوبت را ندارند و زمانی که خیس شوند از آب اشباع نمی شوند و ترکیبی منبسط دارند که به تهویه پا کمک می کند. کفی هایی که از چرم و یا پوست بره درست شده اند همگی قابلیت جذب رطوبت را دارند و برای خشک کردن پا باید آنها را بیرون آورد.
بعد از اینکه در فروشگاه بندهای کفش را بستید، سعی کنید که با هر طرف پای خود روی یک سطح باریک بایستید تا ثبات آنرا امتحان کنید. سعی کنید که چند دقیقه با کفش راه بروید (درصورت لزوم با کوله پشتی) و اجازه دهید که کفش و شما به یکدیگر عادت کنید. سپس توجه کنید که کفش دارای دوخت یا شکاف نباشد و در هیچ جایی پا را فشار ندهد. اگر کفش برای پای شما مناسب باشد، باید پاشنه کاملاً محکم و سفت پا را دربر گرفته باشد ولی در قسمت سرپنجه فضای آزاد وجود داشته باشد تا بتوانید انگشتان پا را حرکت بدهید و اگر با نوک پا به جایی ضربه بزنید، انگشتان پا به کفش فشار نیاورند و یا جمع نشوند. جهت امتحان نوک پنجه سعی کنید که روی یک سطح کاملاً شیب دار و رو به پائین بایستید و پاهای خود را به جلو فشار دهید. سعی کنید به جایی لگد بزنید، در این حالت انگشتان پا نباید به جلوی کفش برخورد کنند.
کفش تنگ باعث محدودیت گردش خون می شود که به نوبه خود باعث سرد شدن پا و خطر سرمازدگی پا می شود. کفش های خیلی تنگ و یا خیلی گشاد باعث بوجود آمدن تاول می شوند. بین دو کفش کمی بزرگتر و کمی کوچکتر، نوع بزرگتر را انتخاب کنید. فضای اضافی را می توانید با جوراب یا کفی پر کنید.
حتماً دقت کنید که کفش هایی را که در ارتفاعات بالا و یا در هوای بسیار سرد مورد استفاده قرار خواهید داد، باعث محدودیت گردش خون در پاهای شما نشوند.
مراقبت از کفش
با مراقبت صحیح از کفش های خود، می توان آنهارا برای سالهای زیادی حفظ کرد زمانی که از کفش ها استفاده نمی کنید، گل و لای و چیزهایی که به آن چسبیده اند را تمیز کنید. از قراردادن كفش ها در مجاورت حرارت زیاد خودداری کنید، چرا که گرما می تواند به کف، دوخت ها، چسب تخت و فرم کفش صدمه بزند. در طول برنامه، آب می تواند از طریق دوخت و درزها و ساق کفش به درون آن نفوذ پیدا کند. ضدآب کردن کفش می تواند ورود آب به کفش را محدود كند. این عمل را باید مرتب تکرار کرد.
قبل از ضدآب کردن، باید کفش ها را تمیز و خشک کرد. سعی کنید که با یک مایع شستشوی نه چندان قوی این کار را انجام دهید تا به چرم آن آسیبی وارد نشود. از یک برس سفت برای دور کردن آشغالهای روی آن استفاده کنید. جداکردن کلیه ذرات و آشغال های روی کفش آسان نیست. از این رو ضدآب کردن کفش های کهنه به اندازه کفش های نو دوام نمی آورد. با تکان دادن یا تمیز کردن بوسیله کهنه، رویه کفش را از هرگونه آشغال تمیز کنید تا جلوی سائیدگی و استهلاک سریع آنرا بگیرد.
چندین ماده مختلف برای ضدآب کردن کفش وجود دارند. مناسب ترین نوع آنها بستگی به واکس یا رنگ رویه چرمی کفش دارد. بنابراین سعی کنید که توصیه های تولید کننده ها را اجرا کنید. سطح کفش هایی که با چرم- الیاف مصنوعی درست شده اند را می توان با استفاده از اسپری های سیلیکونی ضدآب کرد. سعی کنید مرتب و با فاصله زمانی کوتاه از هر نوع ماده ضدآبی که برای کفش شما مناسب است، استفاده کنید . همیشه از دستورات تولید کننده پیروی کنید.

 

 

 

 

 

 

2clothes.jpg

 

درفروشگاهها انواع مدل ها و مارک های لباس های درست شده از پارچه های مدرن را می توان مشاهده کرد که هرکدام از آنها مدعی بهترین کیفیت هستند. با انواع پارچه های تکنولوژی مدرن که امروزه به نام های مختلف وجود دارند، تهیه لباس برای اولین بار ، کاری پیچیده و مشکل بنظر می رسد. هنگام خرید لباس حتماً در مورد آن سوال کنید و برچسب ها و نوشته های همراه آنرا حتماً بخوانید تا به انتخاب شما کمک کنند کارآیی لباس را حتماً مد نظر قرار دهید، مثلاً آیا این لباس در هنگام خیس شدن هم موثر خواهد بود؟ به علاوه مسئله قیمت، دوام، استفاده چندمنظوره از آن و قابل اعتماد بودن لباس را هم درنظر داشته باشید.

شاید بتوان از لباسهایی که در دیگر ورزش های هوای آزاد استفاده می شوند، در یك برنامه طبیعت گردی استفاده کرد.

توجه داشته باشید که هیچ لباسی به تنهایی مناسب همه گردشگران و یا همه شرایط نیست یک نفر ممکن است سیستم لباسی را انتخاب کند که با سیستم لباس شخص دیگری که وضعیت جسمانی با سوخت و ساز دیگری دارد، فرق داشته باشد به همین ترتیب یک گردشگر  همیشه در همه فعالیتهای درون طبیعت از یک سیستم لباس استفاده نمی کند. او ممکن است با توجه به فصل و نوع برنامه لباس های مختلفی بپوشد . نیازهای شخصی رل مهمی بازی می کنند. بهترین روش انتخاب لباس برای برنامه ها این است که با امتحان آن، تجربه بدست آورد و منظور نهایی از تهیه لباس راحتی كامل در آن می باشد.

اگر در گردشگری تازه کار هستید، بهتر است بیشتر از آن چیزی که سیستم لایه ها احتیاج دارند، لباس بردارید تا خودتان را گرم و خشک نگه دارید. فقط زمانی یک لباس را از لیست یا کوله پشتی خود حذف کنید که اطمینان داشته باشید که هر شرایطی پیش بیاید، بدون آن لباس هم می توانید راحت باشید. سعی کنید که وزن لباس های خود را پایین بیاورید ولی نه به بهای به خطر افتادن سلامتی و ایمنی خودتان قبل از اینکه روانه برنامه شوید، گزارش وضع هوا را مطالعه کنید و برآورد نمایید که با چه شرایط جوی مواجه خواهید شد و سپس بر مبنای آن بار خود را ببندید.

بازگشت به ابتدای صفحه

 

 

 

 

 

 

backpack.jpg

زین داخلی بجای زین خارجی
کوله پشتی های دارای زین داخلی تا کنون محبوب ترین كوله در بین کوهنوردان و اسکی بازان و طبیعت گردان بوده اند. یک زین داخلی کمک می کند تا کوله پشتی فرم بگیرد و پشت شما را به نوعی بغل کند و در هنگام راه رفتن یا اسکی کردن به حفظ تعادل شما کمک کند. زمانی که چنین کوله ای را به دوش خود می اندازید، بدن بار زیادی نمی کشد و از این رو نکته مثبت دیگری در حفظ تعادل است. خصلت بغل کردن پشت شما توسط این کوله پشتی ها می تواند آنها را در روزهای گرم ناراحت کننده سازد.
حجم اغلب کوله پشتی های زین داخلی را می توان از طریق کشیدن بندها و فشرده کردن تنظیم کرد و این یک امتیاز مثبت در هنگام حركت است. کوله پشتی بزرگ را می توان در سفرهای طولانی استفاده کرد و محتویات آن از جمله چادر و کیسه خواب را در کمپ گذاشت و کوله پشتی كوچكتر جایگزین کرد. ضخامت باریک و جالب کوله های زین داخلی، آنها را مناسب عبور در مناطق درخت دار و جنگلی و روی مسیرهای سنگلاخی و حمل آنها را با کمترین مانع و دشواری همراه کرده است.
خرید کوله زین داخلی
قبل از خرید کوله ، مشخص کنید که چه حجمی مناسب کار شما خواهدبود. برنامه هایی با اقامت در شب معمولاً به کوله هایی به حجم 50 تا 80 لیتر با قابلیت حمل 13 تا 15 کیلو احتیاج دارند. حجم یک کوله پشتی بستگی به نیاز شما دارد. برنامه های طولانی تر وزمستانی احتیاج به کوله هایی بزرگتر و برنامه های بیش از 3 _ 4 روز به کوله هایی با حجم خیلی زیاد احتیاج دارند.
مهم ترین مسئله در خرید کوله پشتی، تناسب آن برای بدن شماست. کوله پشتی باید قابلیت تطابق با اندازه کمر را داشته باشد. بعضی از کوله پشتی ها قابلیت تنظیم کردن برای اندازه های مختلف را دارند و بعضی هم فاقد این امکان هستند. در حقیقت هر کوله متناسب اندام یک فرد است. به این دلیل در خرید این وسیله، صرفاً تبلیغات و نوشته های مجله های کوهنوردی و طبیعت را دنبال نکنید. با امتحان کوله های مختلف، نوعی را که مناسب شماست، خریداری کنید.
مسایل مهم و قابل توجه در هنگام انتخاب کوله پشتی
♦  سیستم آویزان کوله پشتی چگونه طراحی شده است؟ آیا مقاوم بنظر میرسد و یا اینکه در نقاط ضعیف دچار اختلال خواهد شد؟
♦  دوخت و کوکهای آن چقدر محکم هستند؟
♦  آیا نگهداری محتویات آن وابسته به سیستم زیپ های آنست؟ اگر زیپ ها خراب شوند. آیا کماکان می توان از کوله پشتی استفاده کرد؟
♦  چیدن وسایل و نظم و ترتیب دادن به آنها و دسترسی به وسایل درون كوله پشتی تا چه حد راحت است؟
♦  آیا کوله پشتی دارای وسایلی اضافی برای حمل چیزهایی مثل اسکی، بیلچه و پرچم های راهنما هست یا نه؟ ( اگر جهت اسكی كوهستان استفاده میشود)

♦  آیا کوله پشتی دارای حلقه های اضافی و حلقه های بستن کلنگ هست؟ (اگر جهت برنامه های فنی خریداری میشود)

♦  آیا کوله پشتی دارای تسمه های کشیدنی جهت فشرده کردن بار هست که بتوانند از تكان خوردن و جابجا شدن وسایل درون آن به هنگام صعود یا اسکی کردن جلوگیری کنند؟

♦  آیا کوله پشتی برای برنامه طولانی مدت، قابلیت انبساط وبزرگ شدن را دارد یا نه؟ چیزهایی اضافی مثل جیب های اضافی و یا قسمت اضافی بالایی.

♦  آیا کوله پشتی دارای بندهایی جهت ثابت نگه داشتن آن و جلوگیری از تکان خوردن روی سطوح مشگل و سخت هست؟

♦  آیا شکل خارجی کوله پشتی خوش فرم هست یا در مسیرهای جنگلی و بیشه ای به درختان گیر خواهد کرد یا نه؟


 

در امتحان کردن کوله پشتی عجله به خرج ندهید. همان گونه كه به برنامه می روید، کوله پشتی را پر کنید. حتی میتوانید وسایل شخصی خود را به مغازه بیاورید و در کوله پشتی جای دهید. بدون بار حقیقی درون کوله پشتی نمیتوانید تشخیص دهید که کوله چگونه روی بدن شما فیت شده است و یا تنظیمات آن مناسب کار شما هست.
قبل از اینکه کوله پشتی را روی دوش خود بیندازید، تمام بند و بست های آن را شل کنید سپس طبق آن چیزی که فروشنده توصیه می كند بند و بست ها را سفت و محکم کنید. خودتان را در آینه  نگاه کنید و یا از کسی بخواهید که توجه کند که آیا زین کوله در انحنای کمر جا گرفته است یا نه؟ اگر نه، کنترل كنید که آیا با خم کردن میله های زین میتوانید آن را متناسب کمر خود بکنید یا نه؟ بعضی از آنها از مواد ترکیبی ساخته شده اند که قابلیت خم شدن و شکل گیری مجدد را ندارند. نقطه اتصال بندهای شانه با کوله پشتی باید 5 تا 5/7 سانتی متر پائین تر از دو شانه باشد و دارای هیچ فاصله ای با کمر نباشند. وقتی کوله پشتی مطابق اندازه و میل شما تنظیم شد، موقعیت سر خود را امتحان کنید. آیا می توانید بدون برخورد سر به کوله پشتی به بالا نگاه کنید؟ سپس کنترل کنید که آیا در نقاطی که کوله با بدن شما تماس دارد، لایی نرم به اندازه کافی وجود دارد یا نه؟ مخصوصاً توجه خاصی به ضخامت و کیفیت لایی بندهای شانه و بندهای کمر بکنید بند کمر یا باسن باید دارای لایی اضافه باشد تا بتواند مقدار زیادی از استخوان لگن خاصره را بپوشاند برای انتقال صحیح بار به باسن توجه کنید كه بند کمری کوله کاملاً در قسمت بالای لگن خاصره چفت شود. این بند نباید به دور استخوان لگن خاصره و یا کمر بسته شود.

بازگشت به ابتدای صفحه

مشاوره خرید لوازم

 

اگر برای شرکت در برنامه های گردشگری ، طبیعت گردی و سفرهای ماجراجویانه فرد تازه کاری هستید و اطلاعات کافی در مورد وسایل سفر ندارید، هنوز نمی دانید که چه وسایلی خوب و مناسب کار شما هستند. از این رو وسایل اولیه و ضروری را یک جا خریداری نکنید. در هر برنامه ای، یک وسیله بخرید و برای مدتی آن را استفاده و امتحان کنید. طبیعت گردها و گردشگران تازه کار معمولاً وسایل زیادی را خریداری می کنند بدون اینکه نیاز به آنها داشته باشند. صبر کنید تا به اندازه کافی تجربه برای اتخاذ تصمیمات صحیح پیدا کنید و بی جهت پول زیادی بابت خرید لباس، کفش یا کوله پشتی و یا هر وسیله دیگری پرداخت نکنید.

به این نکته توجه داشته باشید که بهترین وسایل برای سفرها همیشه گران قیمت ترین آنها نیست. با تجربه بیشتر خواهید فهمید که کارکرد و کیفیت بعضی از اجناس است که قیمت آنها را بالا می برد.

 

 

 

 

 

 

 

 

shoes2.jpg

اندازه مناسب
کفش شما هر مدلی باشد، اندازه آن مسئله ای اساسی است. چند نمونه و مدل را امتحان کنید. بعضی از تولیدکنندگان، کفش هایی به عرض های مختلف دارند، بعضی هم دارای مدل های مردانه زنانه هستند. بنابراین همه گونه مدل را امتحان کنید.
جهت امتحان کفش راهپیمایی در فروشگاه یک جفت جوراب از نوعی که در فعالیت های خود به پا می کنید، همراه داشته باشید. همچنین اگر از کفی یا سایر چیزها در کفش خود استفاده می کنید، یک نمونه از آن را هم همراه داشته باشید. پای بسیاری افراد در طول روز باد می کند، بنابراین خرید خود را در بعد از ظهر یا غروب که پا در بزرگترین اندازه خود است، انجام دهید.
کفی کفش
انداختن کفی اضافه در کفش باعث ایجاد عایق اضافه و سطح اتکاء بهتری میشود. کفی های مصنوعی قابلیت جذب رطوبت را ندارند و زمانی که خیس شوند از آب اشباع نمی شوند و ترکیبی منبسط دارند که به تهویه پا کمک می کند. کفی هایی که از چرم و یا پوست بره درست شده اند همگی قابلیت جذب رطوبت را دارند و برای خشک کردن پا باید آنها را بیرون آورد.
بعد از اینکه در فروشگاه بندهای کفش را بستید، سعی کنید که با هر طرف پای خود روی یک سطح باریک بایستید تا ثبات آنرا امتحان کنید. سعی کنید که چند دقیقه با کفش راه بروید (درصورت لزوم با کوله پشتی) و اجازه دهید که کفش و شما به یکدیگر عادت کنید. سپس توجه کنید که کفش دارای دوخت یا شکاف نباشد و در هیچ جایی پا را فشار ندهد. اگر کفش برای پای شما مناسب باشد، باید پاشنه کاملاً محکم و سفت پا را دربر گرفته باشد ولی در قسمت سرپنجه فضای آزاد وجود داشته باشد تا بتوانید انگشتان پا را حرکت بدهید و اگر با نوک پا به جایی ضربه بزنید، انگشتان پا به کفش فشار نیاورند و یا جمع نشوند. جهت امتحان نوک پنجه سعی کنید که روی یک سطح کاملاً شیب دار و رو به پائین بایستید و پاهای خود را به جلو فشار دهید. سعی کنید به جایی لگد بزنید، در این حالت انگشتان پا نباید به جلوی کفش برخورد کنند.
کفش تنگ باعث محدودیت گردش خون می شود که به نوبه خود باعث سرد شدن پا و خطر سرمازدگی پا می شود. کفش های خیلی تنگ و یا خیلی گشاد باعث بوجود آمدن تاول می شوند. بین دو کفش کمی بزرگتر و کمی کوچکتر، نوع بزرگتر را انتخاب کنید. فضای اضافی را می توانید با جوراب یا کفی پر کنید.
حتماً دقت کنید که کفش هایی را که در ارتفاعات بالا و یا در هوای بسیار سرد مورد استفاده قرار خواهید داد، باعث محدودیت گردش خون در پاهای شما نشوند.
مراقبت از کفش
با مراقبت صحیح از کفش های خود، می توان آنهارا برای سالهای زیادی حفظ کرد زمانی که از کفش ها استفاده نمی کنید، گل و لای و چیزهایی که به آن چسبیده اند را تمیز کنید. از قراردادن كفش ها در مجاورت حرارت زیاد خودداری کنید، چرا که گرما می تواند به کف، دوخت ها، چسب تخت و فرم کفش صدمه بزند. در طول برنامه، آب می تواند از طریق دوخت و درزها و ساق کفش به درون آن نفوذ پیدا کند. ضدآب کردن کفش می تواند ورود آب به کفش را محدود كند. این عمل را باید مرتب تکرار کرد.
قبل از ضدآب کردن، باید کفش ها را تمیز و خشک کرد. سعی کنید که با یک مایع شستشوی نه چندان قوی این کار را انجام دهید تا به چرم آن آسیبی وارد نشود. از یک برس سفت برای دور کردن آشغالهای روی آن استفاده کنید. جداکردن کلیه ذرات و آشغال های روی کفش آسان نیست. از این رو ضدآب کردن کفش های کهنه به اندازه کفش های نو دوام نمی آورد. با تکان دادن یا تمیز کردن بوسیله کهنه، رویه کفش را از هرگونه آشغال تمیز کنید تا جلوی سائیدگی و استهلاک سریع آنرا بگیرد.
چندین ماده مختلف برای ضدآب کردن کفش وجود دارند. مناسب ترین نوع آنها بستگی به واکس یا رنگ رویه چرمی کفش دارد. بنابراین سعی کنید که توصیه های تولید کننده ها را اجرا کنید. سطح کفش هایی که با چرم- الیاف مصنوعی درست شده اند را می توان با استفاده از اسپری های سیلیکونی ضدآب کرد. سعی کنید مرتب و با فاصله زمانی کوتاه از هر نوع ماده ضدآبی که برای کفش شما مناسب است، استفاده کنید . همیشه از دستورات تولید کننده پیروی کنید.

 

 

 

 

 

 

2clothes.jpg

 

درفروشگاهها انواع مدل ها و مارک های لباس های درست شده از پارچه های مدرن را می توان مشاهده کرد که هرکدام از آنها مدعی بهترین کیفیت هستند. با انواع پارچه های تکنولوژی مدرن که امروزه به نام های مختلف وجود دارند، تهیه لباس برای اولین بار ، کاری پیچیده و مشکل بنظر می رسد. هنگام خرید لباس حتماً در مورد آن سوال کنید و برچسب ها و نوشته های همراه آنرا حتماً بخوانید تا به انتخاب شما کمک کنند کارآیی لباس را حتماً مد نظر قرار دهید، مثلاً آیا این لباس در هنگام خیس شدن هم موثر خواهد بود؟ به علاوه مسئله قیمت، دوام، استفاده چندمنظوره از آن و قابل اعتماد بودن لباس را هم درنظر داشته باشید.

شاید بتوان از لباسهایی که در دیگر ورزش های هوای آزاد استفاده می شوند، در یك برنامه طبیعت گردی استفاده کرد.

توجه داشته باشید که هیچ لباسی به تنهایی مناسب همه گردشگران و یا همه شرایط نیست یک نفر ممکن است سیستم لباسی را انتخاب کند که با سیستم لباس شخص دیگری که وضعیت جسمانی با سوخت و ساز دیگری دارد، فرق داشته باشد به همین ترتیب یک گردشگر  همیشه در همه فعالیتهای درون طبیعت از یک سیستم لباس استفاده نمی کند. او ممکن است با توجه به فصل و نوع برنامه لباس های مختلفی بپوشد . نیازهای شخصی رل مهمی بازی می کنند. بهترین روش انتخاب لباس برای برنامه ها این است که با امتحان آن، تجربه بدست آورد و منظور نهایی از تهیه لباس راحتی كامل در آن می باشد.

اگر در گردشگری تازه کار هستید، بهتر است بیشتر از آن چیزی که سیستم لایه ها احتیاج دارند، لباس بردارید تا خودتان را گرم و خشک نگه دارید. فقط زمانی یک لباس را از لیست یا کوله پشتی خود حذف کنید که اطمینان داشته باشید که هر شرایطی پیش بیاید، بدون آن لباس هم می توانید راحت باشید. سعی کنید که وزن لباس های خود را پایین بیاورید ولی نه به بهای به خطر افتادن سلامتی و ایمنی خودتان قبل از اینکه روانه برنامه شوید، گزارش وضع هوا را مطالعه کنید و برآورد نمایید که با چه شرایط جوی مواجه خواهید شد و سپس بر مبنای آن بار خود را ببندید.

بازگشت به ابتدای صفحه

 

 

 

 

 

 

backpack.jpg

زین داخلی بجای زین خارجی
کوله پشتی های دارای زین داخلی تا کنون محبوب ترین كوله در بین کوهنوردان و اسکی بازان و طبیعت گردان بوده اند. یک زین داخلی کمک می کند تا کوله پشتی فرم بگیرد و پشت شما را به نوعی بغل کند و در هنگام راه رفتن یا اسکی کردن به حفظ تعادل شما کمک کند. زمانی که چنین کوله ای را به دوش خود می اندازید، بدن بار زیادی نمی کشد و از این رو نکته مثبت دیگری در حفظ تعادل است. خصلت بغل کردن پشت شما توسط این کوله پشتی ها می تواند آنها را در روزهای گرم ناراحت کننده سازد.
حجم اغلب کوله پشتی های زین داخلی را می توان از طریق کشیدن بندها و فشرده کردن تنظیم کرد و این یک امتیاز مثبت در هنگام حركت است. کوله پشتی بزرگ را می توان در سفرهای طولانی استفاده کرد و محتویات آن از جمله چادر و کیسه خواب را در کمپ گذاشت و کوله پشتی كوچكتر جایگزین کرد. ضخامت باریک و جالب کوله های زین داخلی، آنها را مناسب عبور در مناطق درخت دار و جنگلی و روی مسیرهای سنگلاخی و حمل آنها را با کمترین مانع و دشواری همراه کرده است.
خرید کوله زین داخلی
قبل از خرید کوله ، مشخص کنید که چه حجمی مناسب کار شما خواهدبود. برنامه هایی با اقامت در شب معمولاً به کوله هایی به حجم 50 تا 80 لیتر با قابلیت حمل 13 تا 15 کیلو احتیاج دارند. حجم یک کوله پشتی بستگی به نیاز شما دارد. برنامه های طولانی تر وزمستانی احتیاج به کوله هایی بزرگتر و برنامه های بیش از 3 _ 4 روز به کوله هایی با حجم خیلی زیاد احتیاج دارند.
مهم ترین مسئله در خرید کوله پشتی، تناسب آن برای بدن شماست. کوله پشتی باید قابلیت تطابق با اندازه کمر را داشته باشد. بعضی از کوله پشتی ها قابلیت تنظیم کردن برای اندازه های مختلف را دارند و بعضی هم فاقد این امکان هستند. در حقیقت هر کوله متناسب اندام یک فرد است. به این دلیل در خرید این وسیله، صرفاً تبلیغات و نوشته های مجله های کوهنوردی و طبیعت را دنبال نکنید. با امتحان کوله های مختلف، نوعی را که مناسب شماست، خریداری کنید.
مسایل مهم و قابل توجه در هنگام انتخاب کوله پشتی
♦  سیستم آویزان کوله پشتی چگونه طراحی شده است؟ آیا مقاوم بنظر میرسد و یا اینکه در نقاط ضعیف دچار اختلال خواهد شد؟
♦  دوخت و کوکهای آن چقدر محکم هستند؟
♦  آیا نگهداری محتویات آن وابسته به سیستم زیپ های آنست؟ اگر زیپ ها خراب شوند. آیا کماکان می توان از کوله پشتی استفاده کرد؟
♦  چیدن وسایل و نظم و ترتیب دادن به آنها و دسترسی به وسایل درون كوله پشتی تا چه حد راحت است؟
♦  آیا کوله پشتی دارای وسایلی اضافی برای حمل چیزهایی مثل اسکی، بیلچه و پرچم های راهنما هست یا نه؟ ( اگر جهت اسكی كوهستان استفاده میشود)

♦  آیا کوله پشتی دارای حلقه های اضافی و حلقه های بستن کلنگ هست؟ (اگر جهت برنامه های فنی خریداری میشود)

♦  آیا کوله پشتی دارای تسمه های کشیدنی جهت فشرده کردن بار هست که بتوانند از تكان خوردن و جابجا شدن وسایل درون آن به هنگام صعود یا اسکی کردن جلوگیری کنند؟

♦  آیا کوله پشتی برای برنامه طولانی مدت، قابلیت انبساط وبزرگ شدن را دارد یا نه؟ چیزهایی اضافی مثل جیب های اضافی و یا قسمت اضافی بالایی.

♦  آیا کوله پشتی دارای بندهایی جهت ثابت نگه داشتن آن و جلوگیری از تکان خوردن روی سطوح مشگل و سخت هست؟

♦  آیا شکل خارجی کوله پشتی خوش فرم هست یا در مسیرهای جنگلی و بیشه ای به درختان گیر خواهد کرد یا نه؟


 

در امتحان کردن کوله پشتی عجله به خرج ندهید. همان گونه كه به برنامه می روید، کوله پشتی را پر کنید. حتی میتوانید وسایل شخصی خود را به مغازه بیاورید و در کوله پشتی جای دهید. بدون بار حقیقی درون کوله پشتی نمیتوانید تشخیص دهید که کوله چگونه روی بدن شما فیت شده است و یا تنظیمات آن مناسب کار شما هست.
قبل از اینکه کوله پشتی را روی دوش خود بیندازید، تمام بند و بست های آن را شل کنید سپس طبق آن چیزی که فروشنده توصیه می كند بند و بست ها را سفت و محکم کنید. خودتان را در آینه  نگاه کنید و یا از کسی بخواهید که توجه کند که آیا زین کوله در انحنای کمر جا گرفته است یا نه؟ اگر نه، کنترل كنید که آیا با خم کردن میله های زین میتوانید آن را متناسب کمر خود بکنید یا نه؟ بعضی از آنها از مواد ترکیبی ساخته شده اند که قابلیت خم شدن و شکل گیری مجدد را ندارند. نقطه اتصال بندهای شانه با کوله پشتی باید 5 تا 5/7 سانتی متر پائین تر از دو شانه باشد و دارای هیچ فاصله ای با کمر نباشند. وقتی کوله پشتی مطابق اندازه و میل شما تنظیم شد، موقعیت سر خود را امتحان کنید. آیا می توانید بدون برخورد سر به کوله پشتی به بالا نگاه کنید؟ سپس کنترل کنید که آیا در نقاطی که کوله با بدن شما تماس دارد، لایی نرم به اندازه کافی وجود دارد یا نه؟ مخصوصاً توجه خاصی به ضخامت و کیفیت لایی بندهای شانه و بندهای کمر بکنید بند کمر یا باسن باید دارای لایی اضافه باشد تا بتواند مقدار زیادی از استخوان لگن خاصره را بپوشاند برای انتقال صحیح بار به باسن توجه کنید كه بند کمری کوله کاملاً در قسمت بالای لگن خاصره چفت شود. این بند نباید به دور استخوان لگن خاصره و یا کمر بسته شود.

بازگشت به ابتدای صفحه