Tel: +98 21 888 444 17

شرکت خدمات مسافرتي، جهانگردي و طبيعت گردی

راهنما و معرفی لوازم سفر طبیعت گردی

راهنما و معرفی لوازم سفر طبیعت گردی

 

لوازم سفرهای طبیعت گردی:


لوازم سفر بخش تفكيك ناپذير در گردشگری و طبيعت گردی می باشد. در گذشته به علت كمبود لوازم و عدم تنوع آنها يكی از مهمترين مشكلات شركت در برنامه های طبيعت گردی پيدا كردن لوازم و ابزارها و پوشاك مناسب سفر بود . هم اكنون با توجه به رشد روز افزون و توسعه اين لوازم و همچنين ورود آنها با تنوع مختلف در بازارهای داخلی، تهيه اين لوازم نسبت به گذشته به مراتب راحت تر و بهتر شده وهمچنين اجرای اين برنامه ها آسانتر و لذت بخش تر گرديده است.
در واقع يكی از مهمترين عواملی كه ميتواند يك برنامه سفر گردشگری و طبیعت گردی را جذاب و قابل اجرا سازد لوازم مرتبط با آن سفر است.
مطالب ذير نكات آموزنده ای در مورد وسايل اساسی و ضروری سفرهای گردشگری و طبيعت گردی مي باشد كه شامل راهنمايی های اساسی در زمينه تجهيزات مورد نياز سفرها و موارد استفاده آنهاست و هيچ سفارش يا توصيه ای برای خريد مارک بخصوص نمی کند، بلکه به شما کمک می کند تا در بين تجهيزات و وسايل زيادی که موجود هستند، اجناسی با کيفيت و كارآيی بالا پيدا کنيد.

1 - کفش


2 - پوشاک

3 - جوراب


4 -  کوله پشتی


5 – زير انداز


6 – كيسه خواب


7 – دستكش و كلاه


8 – باتون

 

 

 

 

 

 

 

1-کفش :

کفش

در گذشته کفش ها از دوختن چرم های سنگين درست می شدند تلاش هايی که برای کم کردن هزينه ها و بالابردن قابليت کفش ها انجام گرفت ، منجر به پيدايش مواد اوليه جديد و روش های ديگری برای ساختن کفش ها شد. کفش های سنتی (چرمی) امروز کمتر متداول هستند و جای خود را به کفش هايی با طرح های جديد و رويه هايی از پلاستيک، الياف مصنوعی و ساير مواد ترکيبی و مصنوعی داده اند. هرچند کفشها درحال تغيير هستند ولی وظايف و کارهايی که بايد انجام دهند، تغيير پيدا نکرده است.

کفش های چرمی کفش های چرمی

عاملی که بعضی از افراد کفش های چرمی را ترجیح میدهند، امکانات چند منظوره آنهاست. یک کفش معمولی کوهنوردی باید فصل مشترکی از سفتی و سرسختی دربرخورد به سنگ ها، محکم بودن در هنگام ضربه زدن به برف و راحتی کامل درطول برنامه سفر باشد در یک برنامه یک روزه ممکن است که کفش ها با چیزهایی مثل گل، پاکوب، جریانات آب، علف ها، سنگ ریزه ها، برف سفت، صخره هی سراشیبی و یخ درحال مبارزه و تماس باشند. کفش های چرمی سنتی ، دارای همه یا اکثریت مشخصات زیر هستند:

♦  ساق بلند (14تا19 سانتی متر) جهت محافظت و محکم نگهداشتن مچ پا در زمینهای سفت

♦  تخت ویبرام جهت تولید اصطکاک روی مسیرهای لغزنده برفی، گلی و پوشش گیاهی

♦  لایه ای مابین تخت و قسمت روکش

♦  یک نوار لاستیکی که عایق بين تخت و رويه کفش است و به ضدآب بودن آن کمک می کند

♦  یک لایه نسبتاً سفت از جنس پلاستيک که در تخت کفش قرار دارد.

♦  حداقل نقاط دوخت و دوز به منظور جلوگيری از نفوذ آب به درون كفش

♦  زبانه روی کفش در قسمت زير بند جهت جلوگيری از ورود برف به درون کفش

♦  دو يا سه لایه چرم در قسمت انگشتان و يا پاشنه به منظور محافظت از انگشتان و استحکام کفش

♦  صفحه داخلی در قسمت پاشنه پا که باعث افزایش ثبات و راحتی قراردادن پاشنه در هنگام فرود از شيب ها میشود.

♦  قسمت رويه که خيلی عريض باز میشود و حتی در حالت های يخ زده و خيس هم می توان کفش را از پا درآورد.

کفش های چرمی- الياف مصنوعی

 

پيشرفت در فن آوری توليد کفش باعث بوجود آمدن کفش هایی شده که بخشی از رويه چرمی آنها با پارچه هایی از الياف مصنوعی پوشيده شده است. بعضی از اين کفش ها مناسب فعاليتهای طبيعت گردی هستند. کفش هی چرمی- الياف مصنوعی دارای مزيت هايی هستند که بخشی از آنها به اين قرارند:

♦  وزن کمتر

♦  راحتی بيشتر و زمان کمتر برای جا بازکردن يا آب بندی شدن

♦  زمان کمتر برای خشک شد

♦  قیمت پايين تر

اما اين تيپ کفش ها نسبت به کفش های تمام چرمی دارای امتيازات منفی هم هستند که عبارتند از:

♦  ثبات کمتر روی مسيرهای سخت

♦  قابليت ضدآب کمتر

♦  استحکام و دوام کمتر

♦  سفتی و سختی کمتر در هنگام ضربه زدن با پا در برف

اغلب اين کفش ها برای راه رفتن روی مسيرهای پاکوب مناسب هستند. با اين وجود اگر اين تيپ کفش ها را در فعاليتهای طبيعت گردی استفاده می كنيد، به چند نکته ديگر هم بايد توجه داشته باشيد:

حتماً کفش دارای ساقه بلند برای حفاظت از مچ پا باشد، در قسمت پاشنه پا و انگشتان که بيشتر به سنگ سائيده می شود، لايه اضافی وجود داشته باشد. داشتن يک پاشنه مناسب برای مواقعی مثل راه رفتن روی برف نيز از واجبات است. بعضی از کفش های چرمی- الیاف مصنوعی دارای لايه گورتکس هستند که باعث می شود تا پا بيشتر خشک بماند ، البته كفش با لايه گورتکس برای تمام سفرها توصيه نمیشود زيرا پاکيزه نگهداشتن منافذ  گورتکس سخت است و ممكن است که براثر گل و يا عرق کردن مسدود شود. بعلاوه گورتکس باعث گران تر شدن کفش می شود و در هوای گرم ممکن است پاها درون آن راحت نباشد.

انتخاب درست

 

يک کفش خوب بايد قابليت مواجه شدن با شرايط سفر را داشته باشد كه البته هيچ کفشی قادر نيست که به تنهايی دارای کليه قابليتها باشد. به اين منظور فروشگاه ها دارای مجموعه ای از انواع کفش های راه پيمايی های سبک، نيمه سبک تا کوهنوردی های تمام عيار هستند. درجه سختی تخت کفش، سفتی و محکمی ساق کفش و چگونگی تأثير تخت و ساق کفش مقابل يکديگر از مسايل مهم هستند. به طور کلی هر کفش بايد فصل مشترکی از راحتی پا در هنگام راه رفتن و توانايی فنی آن باشد. برای مسيرهای پاکوب و برفی ساده و يا سنگی، کفش بايد دارای تختی سفت و ساقی محکم برای محافظت از پا بوده ، درعين حال به اندازه کافی دارای انعطاف و راحتی باشد. هر دو نوع کفش چرمی و چرمی- الياف مصنوعی برای اين منظور مناسب هستند، چرا که کف و ساق آنها به اندازه کافی محکم است.

جهت راهپيمايی های فنی تر، کفش های محکم تر و سفت تر برای راه رفتن روی لبه ها مناسب ميباشد.

 

کفش مناسب

با توجه به نوع برنامه يک طبيعت گرد ممکن است درمسيرهای کوتاه یک نوع کفش به پا کند، نوع ديگری در کمپ به پا داشته باشد و شايد کفشی ديگر را هم برای مواقع صعود مورد استفاده قرار دهد. اگر تعداد کفش های بيشتری در دسترس هستند و شخص هم در حمل بار اضافی مشکلی ندارد به اين نکات برای انتخاب کفش توجه کنيد:

♦  کفش های مناسب و قابل انعطاف برای مسيرهای آسان و قابل دسترس- معمولا پا در اين نوع کفش ها تاول نمی زند و نسبت به کفش های چرمی، خستگی کمتری در پا ايجاد می کنند. البته اين کفش های سبک نقاط اتکاء خوبی برای مواقع حمل کوله های سنگين نيستند، مخصوصاً در راههای سخت و يا در هنگام پايين آمدن يا بازگشت.

♦  کفش های دو، کتانی، سندل و يا جورابهای ضخيم جهت راحتی در هنگام اقامت در کمپ استفاده ميشوند . با استفاده از اين نوع کفش ها، به پاها و کفش های کوهنوردی خود كه آنها را ساعتها پوشيده ايد،     استراحت كوتاهی خواهيد داد . از اين کفش ها برای عبور از عرض رودخانه هم می توان استفاده کرد.

♦  کفش های حرارتی يا عايق و يا جورابهای از جنس پولار برای هنگام اقامت يا در مواقع خواب

♦  روپوش کفش برای هوای سرد.

بازگشت به ابتدای صفحه

   

2 - پوشاک :

پوشاکلباس از طريق ايجاد يک لايه عايق در مجاورت پوست به انسان کمک می کند تا احساس راحتی نمايد. دشمنان اين راحتی يعنی باران، باد، سرما و گرما عليه اين لايه محافظتی فعاليت می کنند.
در برنامه های طبيعت گردی اصطلاحاتی مثل : سرما ، گرما ، هوای خوب و هوای بد و ... نسبی است. هوای سرد و سخت کوهستان بيشتر مواقع گردشگران را مجبور به تحمل شرايط می کند و راحتی در چنين محيطی با نظر اغلب مردم در مورد راحتی فرق دارد. در برنامه های كوه پيمايی مسئله اساسی در رابطه با راحتی، خشک نگهداشتن بدن و در صورت خيس شدن، گرم نگهداشتن و خشک کردن سريع خود است.
لباس مناسب خدمتی بالاتر از راحت بودن انجام می دهد. در طبيعت، ايمنی مسئله مهمی است. زمانی که گردشگران عازم نقاط دوردست می شوند، معمولاً به هنگام مقابله با هوای بد، ايده بازگشت به تمدن برای فرار از دست هوا را به کناری می گذارند. در مقابل ، آنها باید تا زمانی که هوای بد جريان دارد، با آن مقابله به مثل کنند.
رطوبت طولانی مدت (حتی در هوای معتدل) باعث افت و اختلال در حرارت مرکزی بدن می شود. کوتاهی در حفاظت از بدن در مقابل باد باعث افت حرارت بدن می شود كه به فاکتور سردی باد مشهور است.
بسياری از افراد بدشانس با لباسهای غیراستاندارد دچار سرمازدگی شده اند. اين بيماری خطرناک غيرقابل کنترل به معنی افت حرارت بدن است که باعث بسياری از مرگ و ميرها در کوهستان است. شما بايد با دقت سيستم لباسهای خود را انتخاب کنيد تا آنها بتوانند نجات بخش شما در مقابل سرما و رطوبت و خيسی باشند.
در مقابل سرما، سيستم لباس های شما بايد قادر به حفظ بدن در برابر گرمای بيش از حد روزهای گرم هم باشند و از تعرق زياد که باعث خيس شدن لباس ها و تخليه آب بدن ميشود، جلوگيری کنند. قابليت تهويه، تنفسی بودن و محافظت از خورشيد از مسايل مهم در اين زمينه هستند.

سيستم لايه ای

 

اين سيستم با بالا و پايين رفتن حرارت و شرايط جوی طبيعت سازگار است. هدف سيستم لايه ای اين است که با حداقل وزن و حجم لباس، حرارت بدن را در تمام مدت در سطح مطلوبی حفط کند. برای نيل به اين منظور اغلب بايد تنظيماتی را انجام داد. اکثر گردشگرهای باتجربه، در بيشتر فعاليتهای طبيعت گردی خود از سيستم لايه ای که براساس چند لباس مختلف با کيفيت خوب ، استفاده می کنند و تركيباتی از اين لايه ها را در شرايط مختلف و برحسب نيازهای شخصی به کار می گيرند.
سيستم قديمی سه لايه ای شامل لايه مجاور پوست، لايه ضخيم عايق و لايه بيرونی ضد آب  ، با ورود الياف جديد منسوخ شده است ولی اساس سيستم پوشش لايه ای مبتنی بر استفاده از چند لايه لباس نازك بر روی هم با توجه به شرايط محيط هنوز كاربرد دارد. در اين سيستم هر چقدر لباس نزديكتر به پوست باشد بايد بيشتر قدرت جذب عرق و دفع آن را داشته باشد و لباسهای بيرونی تر بايد بيشتر قدرت دفع سرما، باد و باران را داشته باشد.
برای لايه های مجاور پوست استفاده از لباسهای نخی بدليل جذب و نگهداری عرق در خود به هیچ عنوان توصیه نمی شود و بهتر است از الياف مصنوعی مانند پلی استر، پلی پروپيلن و يا ابريشم باشد. پشم مرينو (merino) نيز الياف بسيار مناسبی برای هوای سرد و زمستانی می باشد.
لايه های بيرونی بهتر است از جنس Fleece و  Microfleeceو برای هوای سردتر Windproof Fleeceو Polartec باشد و برای هوای بارانی لباسهای Soft shell, Wind stopper, Gore-tex, HyVent, Pertex, Aquafoil, و eVent مناسبتر است.

بازگشت به ابتدای صفحه

   

3 - جوراب :

جوراب

جوراب باعث بوجود آمدن يک لايه در زير پا می شود و پا را گرم می کند و از اصطکاک بين پا و کفش جلوگيری می کند. جورابهايی که از پشم يا مواد مصنوعی درست شده اند، می توانند اين وظايف را انجام دهند ولی جورابهای نخی اين قابليت را ندارند. جورابهای نخی خيس و از آب اشباع می شوند و به پا می چسبند و پوست پا را نازک می کنند و باعث بروز تاول می شوند.

جوراب بايد عرق پا را به خود جذب کند. از آنجايی که کفش ها قابليت تنفس کردن و بيرون دادن بخارو عرق پا را ندارند، تا زمانی که کفش ها را در نياوريد، عرق پا در کف آنها جمع ميشود. جورابهايی از جنس الياف مصنوعی (مثل پوليستر، نايلون و آکريل) سريع تر از جورابهای پشمی خشک می شوند.

خيلی از گردشگران دو جفت جوراب روی هم می پوشند. جوراب مجاور پا يک جوراب نازک نخی است كه عرق را از پا دورميکند و به نوعی درجريان کار خشک باقی می ماند. جوراب دوم کلفت و ضخيم تر انتخاب می شود تا بتواند رطوبت عرق پا را از جوراب ديگر جذب کند و تشکيل لايه ای در زير پا بدهد. بعضی ها هم يک جفت جوراب نيمه کلفت يا کاملاً کلفت از جنس پشم يا مواد مصنوعی را ترجيح می دهند.

البته استثناهای زيادی وجود دارند. سعی کنيد طوری جوراب بپوشيد که بتوانيد پاهای خود را در کفش تکان بدهيد. جوراب اضافی نبايد باعث محدود كردن گردش خون و  ايجاد گرما در پا شود.

قبل از اينکه جوراب به پا کنيد نقاطی که در آنجا احتمال تاول زدگی وجود دارد، مثل پشت پاها را با نوار چسب زخم بپوشانيد. اين کار خصوصا" هنگام پوشيدن کفش نو كه هنوز جا باز نکرده است و نيز در آغاز فعاليتهای راهپيمايی که پاهای شما هنوز قوی نشده اند، بسيار موثر است. يک راه موثر ديگر جهت جلوگيری از ايجاد تاول ، زدن پودر به پا، روی جوراب و درون کفش است.

اگر يك جوراب ضدآب با قابليت تنفسی (گورتكس) را روی یک جوراب معمولی بپوشيد در محيطهای خيس می تواند خیلی مناسب باشد. جورابهای گورتکس مانند کفش های با لايه گورتکس عمل می کنند، با اين تفاوت که ساق آنها بلندتر و نرم تر است.

در يک هوای بسيار سرد می توان يک جفت جوراب ضد آب بين دو جوراب اصلی پوشيد. جورابهای ضدآب قابليت تنفسی بودن يا تهويه هوا را ندارند. در نتيجه در نگاه اول ممکن است مخالف استراتژی لايه ای که در اين بخش بيان کرديم به نظر برسد. اما به مثال ليوان چای فکر کنيد. هرچند گذاشتن درپوش روی ليوان باعث تعرق از درون می شود ولی خود چای هم به دليل حبس شدن بخار گرمتر می ماند . جورابهای ضدآب برای هوای بسيار سرد که خطر سرمازدگی وجود دارد، وسيله مناسبی می باشند. البته اگر خيس بودن پاها برای مدت زيادی ادامه پيدا كند، پا پوسته پوسته خواهد شد. اگر جورابهای ضدآب استفاده می کنيد، حداقل روزی يک بار پاهای خود را خشک کنيد.

جورابهای مخصوص راه پبمايی و كوه نوردی گزينه‌ بسيار مناسبی هستند زيرا دارای الياف تركيبی پشم و نايلون هستند و محلهای تحت فشار و حساس نيز تقويت شده‌اند .

بازگشت به ابتدای صفحه

  

4 -  کوله پشتی :

گردشگران و طبيعت گردان معمولاً دارای حداقل دو کوله پشتی هستند :

كوله پشتی يك روزه : كوله پشتی يك روزه

كوله ای است كه هميشه و در طول روز به همراه گردشگران ميباشد كه در واقع در برنامه های چند روزه هم استفاده ميشود . در برنامه های يكروزه بايد كل لوازم خود را به گونه ای تنظيم كنيم كه فقط جهت شركت در برنامه از يك كوله استفاده نماييم .در برنامه های چند روزه لوازم و بارهای غير ضروری را در كوله ديگری به نام كوله چند روزه قرار ميدهيم و فقط كوله يكروزه را در طول سفر با خود حمل می نماييم .

كوله پشتی چند روزه : كوله پشتی چند روزه

كوله ای است كه در برنامه های بيش از يك روز استفاده ميشود و لوازم غير ضروری را كه در طول روز به آنها نياز نداريم و در واقع فقط در طول شب از آنها استفاده ميكنيم در آن قرار ميدهيم ، مثل : كيسه خواب، زيرانداز ، لباسهای اضافی و ...

 


نکات مهم در کوله چينی:

معمولا" در اغلب برنامه های چند روزه كوله و بار گردشگران توسط شركت حمل خواهد شد و فقط گردشگران كوله يك روزه را حمل ميكنند ولی بطور كلی و حتی در مورد كوله يكروزه موارد زير ميتواند جهت شركت در برنامه به شما كمك زيادی نمايد.
جای دادن و چيدن وسايل درون کوله پشتی می تواند تأثير زيادی در سرعت، تحمل بار و لذت بردن از يک برنامه طبيعت گردی بگذارد بخصوص اگر قرار باشد كه آن كوله توسط شما حمل شود. اگر بتوانيد تمرکز بار را روی باسن خود و نه شانه ها داشته باشيد، احساس بهتری در برنامه خواهيد داشت.
وسايل سنگين را در منطقه نزديک کمر خود جای دهيد و مرکز ثقل آنها را پائين بياوريد تا درحفظ تعادل به شما کمک کند.
در چيدن بارها درون کوله پشتی علاوه بر تقسيم صحيح بارها، بايد طوری آنها را سازماندهی کنيد که دسترسی به آنها هم ساده باشد. وسايلی را که بيشتر استفاده خواهيد کرد در دسترس قرار دهيد. چيزهايی مثل دستکش، کلاه، عينک آفتابی، نقشه و اسپری ضد حشرات را که بيشتر استفاده ميشوند در جيب های کناری و يا بالای کوله پشتی و بعضی ديگر را در كيف کمری و يا جيب های کاپشن و يا کت جای دهيد.
در هوای بارانی ، آب می تواند از لای درزها، دوخت ها، زيپ ها و جيب و درب رويی کوله پشتی هايی که از مواد ضد آب ساخته نشده اند،  و يا نقاطی که خاصيت ضدآب بودن را از دست داده اند به درون کوله پشتی نفوذ کند . کيسه های پلاستيکی يا ساک های نايلونی می توانند محافظين خوبی برای محتويات درون کوله پشتی باشند، مخصوصاً در مواقعی که در هوای بارانی مجبوربه برپا کردن کمپ يا استراحت کردن باشيد. خيلی از توليد کنندگان کوله پشتی، روکش های ضدآب برای کوله ها درست می کنند. بعضی از طبيعت گردها هم يک کيسه زباله بزرگ را به عنوان پوشش داخلی، برای عایق کردن وسایل درون کوله استفاده می کنند.

بازگشت به ابتدای صفحه

  

5 – زير انداز :

زير انداز

يكی از عوامل مهم داشتن يك شب راحت در طبيعت ، تكه ای زير انداز است كه كيسه خواب روی آن قرار میگیرد . هنگام زمستان در چادر و يا تابستان در هوای آزاد، اين زيرانداز است كه مانع تبادل حرارت بين شما و زمين ميشود. اگر زير انداز به همراه نداشته باشيد مجبور خواهيد بود شب را به سختی بخوابيد و اين مساله در وضعيت جسمانی شما در روز بعد تاثير منفی خواهد گذاشت.

 

جنس مواد زير انداز

1-فوم فشرده :
يك فوم فشرده ، نازك و سبك ميتواند عايق بدن در مقابل سطح زمين باشد . بافت و تركيب قرار گرفتن سلول های فوم باعث ميشود كه سطح آن نرمتر، وزن آن كمتر و با قابليت زياد حبس هوا در بين خود باشد كه باعث بالا رفتن كار آمدی آن می گردد.
2- تشك بادی : تشك بادی وسيله ای راحت است ولی عايق حرارت نمی باشد. در حقيقت هوای درونی تشك هنگام تحركات آن، حرارت بدن را جذب و به بيرون منتقل ميكند و از اين رو وسيله خوبی بری طبيعت گردی نيست.
3- فوم نرم و غير فشرده : اين نوع زيرانداز را با آستری آن استفاده كنيد چرا كه در غير اين صورت اين فوم حجيم ميتواند مانند يك ابر اسفنجی آب را به خود جذب كند.
4- زير انداز بادی : زير انداز بادی

اين نوع زير انداز از فوم نرمی درست شده كه توسط يك كيسه پر شده از هوا محصور است. اين تيپ زيرانداز از تركيب عايق بودن فوم و نرمی هوا درست شده و خيلی محبوب و كارآمد است.

اندازه:

زيراندازها در انواع سايز و ابعاد وجود دارند ولی نوع آن 2/1 متری آن در طبيعت گردی رايج است. برای زير پاهای خود حتی ميتوانيد از تشك نشستن و يا وسايل به عنوان زير انداز استفاده كنيد. زمانی كه در مناطق سرد ،روی برف و يا در زمستان كمپ زده ايد، از يك زيرانداز بادی 2/1  متری، روی یك فوم فشرده با اندازه استاندارد استفاده كنيد تا عايق زيادی بين خود و سطح زير خود ايجاد كنيد.

بازگشت به ابتدای صفحه

   

6 – كيسه خواب :

     

كيسه خواب

برای اكثر گردشگران كيسه خواب جزء مهمی از سيستم خوابيدن در طبيعت را تشكيل می دهد. يك كيسه خواب خوب متناسب با قد شماست، حرارت بدن را حفظ ميكند، وزن آن سبك و دارای قابليت فشرده شدن است. مناسب ترين كيسه خواب مدلی معروف به موميايی است.
گرمای كيسه خواب توسط ماده عايقی كه در بين آن قرار دارد و باعث حبس هوا در بين خود ميشود، بوجود مي آيد. اين لايه، عايقی برای هوای گرم درون و هوای سرد بيرون كيسه خواب است. اينكه هر كيسه خواب در گرم نگه داشتن بدن چقدر ميتواند موثر باشد، بستگی به مقدار اين مواد عايق، ضخامت يا پف كردن آن، اندازه كيسه خواب (اگر اندازه بدن شما باشد) و استيل كيسه خواب دارد.

مواد عايق

دو ماده عايق در كيسه خواب ها وجود دارد : پرقو و الياف مصنوغی. هر كدام آنها دارای مزايا و اشكالات خاص خود هستند.
 

1- پر قو : پر قو با كيفيت بالا معروف به درجه انبساط 700 تا 800 است، هر گرم آن 405 تا462 سانتی متر مكعب ميتواند انبساط پيدا كند. پر ؛ گرم ترين، سبكترين، قابل فشرده ترين و لوكس ترين ماده عايق موجود است. اشكالات پر، قيمت بالای آن و از دست دادن خاصيت گرمايی در صورت خيس شدن است. رويه اكثر كيسه خوابها كاملا" ضد آب نيستند، بنابراين در محيطهای مرطوب، كيسه خواب را قبل از اينكه دركوله پشتی قرار دهيد، درون يك كيسه پلاستيكی كاملا" ضد آب قرار دهيد.

2- الياف مصنوعی : كیسه خوابهای الياف مصنوعی بسیار ارزانتر از كيسه خوابهای پر هستند و هنگام خيس بودن هم تا حدی خاصيت گرمايی خود را حفظ ميكنند. البته خوابيدن در كيسه خواب خيس (چه پر چه الياف مصنوعی) عذاب آور است. اشكالات الياف مصنوعی در مقايسه با پر اينست كه قابليت فشرده شدن كمتری دارد و نسبت به يك كيسه خواب پر مشابه، سنگين تر ميباشد. بعلاوه يك كيسه خواب الياف مصنوعی قابليت فشرده شدن و باز شدن زياد مانند پر را ندارد و از اين رو خاصيت پف كردن و در نتيجه گرمای خود را سريع از دست ميدهد.


مواد روكش كيسه خواب :

معمولا" چند نوع ماده برای روكش داخلی يا خارجی كيسه خوابها مورد استفاده قرار ميگيرد. محبوبترين نوع آن پارچه های پوششی تنفسی، ميكرو و نايلون ميباشد.

1- پارچه های ورقه ای و پوشش ضد آب – تنفسی : اين پارچه ها باعث ميشوند كه رطوبت به بيرون دفع شود. اين نوع پارچه ها گران هستند ولی در محيطهای مرطوب مثل چادر، غار برفی يا كيسه بيوواك محاسن زيادی دارند . استفاده آنها در كيسه خوابهای پر بسيار مطلوب است. مرحله تنفسی كردن لايه رويی بسيار پيچيده است و اين لايه بر اثر استفاده به مرور خاصيت خود را از دست می دهند.

2- پارچه های ميكرو : اين نوع پوشش های كيسه خواب از نخ های بسيار نازك نايلون يا پوليستر بافته شده اند كه قابليت ضد آب _ تنفسی دارند. بعضی از پارچه های میكرو بوسيله پليمرهايی مانند سيليكون عمل آورده شده اند كه قابليت ضد آب و دوام آنها را بالاتر ميبرد. پارچه های ميكرو در مقايسه با پارچه های ورقه ای و پوششی ضد آب – تنفسی سبك تر هستند و دارای قابليت فشرده شدن ميباشند.

3- نايلون : پوشش نايلونی كيسه خوابها، سبك ترين، قابل فشرده ترين و تنفسی ترين پارچه موجود است. متاسفانه اين پارچه ها در مقابل تعرق درون چادر و رطوبت هوای بيرون كمترين كارايی را دارند.


شكل ظاهری و اجزاء :

شكل و اجزائ كيسه خواب باعث كار آمدی و تهويه آن ميشود. يك كلاه خوب كيسه خواب تمام سر شما را می پوشاند، گرما را حفظ ميكند و به صورت شما اجازه ميدهد كه آزاد باشد تا راحت تنفس كنيد. قسمت معروف به يقه كيسه خواب دور گردن شما را ميپوشاند و مانع خروج گرمای بدن به بيرون ميشود. زيپ های بلند، ورود و خروج به كيسه خواب را راحت تر ميكند و در عين حال به كمك آنها ميتوان هوای درون كيسه خواب را تهويه كرد. طراحی بعضی از كيسه خوابها به صورت يك زيپ راست و يك زيپ چپ انجام ميشود و از اين رو ميتوان دو كيسه خواب را از طريق زيپ به هم وصل كرد. زيپهای نصفه يا 4/3 تا حدی وزن و حجم كيسه خواب را كاهش ميدهند. اما در عين حال بعضی از امكانات تهويه را حذف ميكنند. يك زبانه سرتاسری بر روی قسمت زيپ ها باعث كيپ و حايل شدن قسمت زيپ يا هوای سرد بيرون ميشود.


لوازم جانبی :

بعضی از توليد كنندگان كيسه خواب يك كيسه آستری اضافه قابل شستشو هم توليدميكنند كه وجود آن باعث حبس شدن بيشتر گرمای بدن و چند درجه گرمتر شدن درون كيسه خواب ميشود. اين كيسه آستری مانع نفوذ چربی بدن به آستر درونی و يا لايه ميانی كيسه خواب ميشود. كيسه آستری در برنامه های طولانی مدت كه شستن كيسه خواب امكان ندارد، مفيد است. اما وجود اين كيسه آستری باعث افزايش وزن و حجم كيسه خواب ميشود.

كيسه های آستری واترپروف از جنس نايلون غير تنفسی ساخته شده اند و شما اول درون اين كيسه سپس داخل كيسه خواب ميشويد . اين كيسه ها با كاهش دادن اتلاف گرمای بدن، باعث گرمای بيشتری ميشوند . آنها در مناطق بسيار سرد، مانع نفوذ رطوبت به درون لايه گرمايی كيسه خواب ميشوند كه همين كار مانع از تشكيل يخ درون اين لايه ميشود. با وجود مزايای اين كيسه ها ، خيلی از گردشگران آن را غير لازم و ناراحت كننده می دانند. از اين رو قبل از اينكه با يكي از اين كيسه های آستری عازم سفر شويد آن را امتحان كنيد.


اندازه :

اين مهم است كه كيسه خواب، اندازه بدن شما باشد. كيسه خواب خيلی عريض؛ جاگير، سرد و سنگين تر است. اگر كيسه خواب برای شما تنگ باشد ، بايد به زور زيپ آن را ببنديد و داخل آن بخوابيد. در اين حالت بدن شما با فشاری كه به جدار كيسه خواب وارد ميكند، باعث فشرده شدن لايه عايق آن ميشود و هوای مابين آن را خالی ميكند و در نتيجه درون كيسه خواب سرد ميشود. اگر كيسه خواب خيلی كوتاه باشد، لايه عايق در قسمت پا و سر فشرده تر ميشود و باعث سردتر شدن كيسه خواب ميشود.
كيسه خوابها در عرض و طولهای مختلف برای اندامهای مختلف توليد ميشوند. از اين رو كيسه خوابی را بخريد كه متناسب اندازه و سايز بدن شما باشد. برای فعاليتهای زمستانی، كيسه خواب خود را كمی بلندتر انتخاب كنيد. از فضای اضافی موجود ميتوان برای خشك كردن وسايل مثل دستكش، جوراب و پوش داخلی كفش استفاده كرد.

سيستم درجه بندی :

توليد كنندگان مقياسی برای حداقل درجه حرارت گرما يا راحت بودن در كيسه خواب  را بيان ميكنند. اين مقياس بايد فقط به عنوان يك راهنمايی كلی در نظر گرفته شود. اين مقياس برای اجناس گوناگون و كارخانه های مختلف متفاوت است. با استفاده از اين مقياس ها نمی توان كيسه خوابهای توليدكنندگان مختلف را با هم مقايسه كرد.
عوامل زيادی باعث ميشوند تا شما در يك كيسه خواب احساس گرما يا سرما كنيد. در بين اين عوامل از سوخت و ساز درونی هر بدن، درجه حرارت محيط و عايق بودن سطح زير كيسه خواب را ميتوان ذكر كرد . توجه داشته باشيد كه كيسه خواب شما را كه درون آن قرار گرفته ايد، گرم نمی كند بلكه اين شما هستيد كه با حرارت بدن خود كيسه را گرم ميكنيد. لايه گرمايی و لايه بيرونی كيسه خواب كمك می كنند تا از دست دادن حرارت بدن تقليل يابد.

كيسه خوابهای مخصوص :

بعضی از گردشگران ترجيح ميدهند تا حتی المقدور سبك حركت كنند در نتيجه كمی از راحتی خود را قربانی مزيت سبك بودن ميكنند. اين گروه، از كيسه خوابهای نيم تنه يا 4/3 تنه استفاده ميكنند كه وزن و حجم كمتری دارند. اين تيپ كيسه خوابها زمانی كه با تركيب كت پر و ساير لباسهای گرمايی استفاده شوند، ميتوانند برای دمای زير صفر هم مناسب باشند.

مراقبت و نظافت:

خريد كيسه خواب يك سرمايه گذاری جدی است و با مقداری توجه و مراقبت ميتوان برای سالها آن را حفظ كرد. هميشه توصيه های توليد كننده را به كار ببنديد. كارخانه ای كه آن را توليد كرده است، مسلما" بهتر ميداند كه چگونه بايد از آن مراقبت كرد. با توجه به مطالب توليد كنندگان، چند روش برای دوام بيشتر كيسه خواب آورده ميشود.

نگهداری :

هميشه كيسه خواب را در حالت آزاد نگهداری كنيد. كيسه خواب را فقط برای مدت زمان كوتاه مثل طول اجرای برنامه به صورت فشرده نگهداری كنيد.

محافظت از چرك شدن :

با استفاده از يك آستری درونی مجزا، از چرك شدن كيسه خواب بر اثر تماس چربی بدن خودداری كنيد.

نظافت :

نقاط كثيف شده را با شستشوی موضعی توسط مواد تميز كننده ای كه توليد كننده توصيه كرده است، تمييز كنيد. هر چند وقتی هم بايد كيسه خواب را بشوييد. هيچگاه از خشك شويی بری تمييز كردن آن استفاده نكنيد. كيسه خواب را با استفاده از پودری نه چندان قوی درون يك ماشين لباس شويی بزرگ با سرعت چرخش كم بشوييد. چند بار زمان آبكشی را تجديد كنيد تا مطمئن شويد كه كليه مواد شستشو از كيسه خواب بيرون رفته است. برای خشك كردن، آن را در معرض حرارت متوسط يك دستگاه خشك كن قرار دهيد .هرچند وقت آن را از دستگاه بيرون آوريد و با كوبيدن روی نقاط گلوله شده، پرهای آن را پخش كرده و يا با قرار دادن يك توپ تنيس در آن (در يك ربع آخر خشك شدن) باعث پخش شدن پرهای آن بشويد. پس از پايان كاربا فشردن و لمس كردن لايه درونی آن مطمئن شويد كه كاملا" خشك شده باشد. شستن و خشك كردن يك كيسه خواب چند ساعت طول ميكشد. مغازه هايی هم هستند كه كار تعميرات و سرويس وسايل كوهنوردی و از جمله شستن كيسه خواب را انجام ميدهند.

بازگشت به ابتدای صفحه

  

7 – دستكش و كلاه :

 

دستكش و كلاه

 

دستكش ها بهترین محافظ برای دستها می باشند كه از اعضای فوقانی  حساس بدن هستند كه به همراه سر و پاها جزء اعضای سه گانه ای محسوب میشوند كه نقاط تبادل حرارتی بدن انسان با محیط خارج می شود.

حرارت بدن به راحتی از سر انگشتان دستها از طریق مجاورت با هوای محیط و یا تماس با وسایل و عناصر خارجی كه احتمالا" خیس یا سرد هستند تخلیه میشود و این خود باعث از دست رفتن گرمای بدن در نتیجه سرد شدن بدن میشود برای ممانعت و پیشگیری از این عارضه گردشگران ، طبیعت گردان و كوه نوردان از دستكشهای مختلف با قابلیتها و خواص مختلفی استفاده می كنند .

یك دستكش پنج انگشتی از جنس نخ ، پولیستر ، پشم یا پولار می تواند در شرایط مختلفی مورد استفاده گردشگران قرار گیرد.

بطور مثال دستكشهای نخی برای جلوگیری از برخورد اشعه ماوراء بنفش خورشیدی و آفتاب سوختگی و همچنین در هوای مرطوب و یا كمی سرد برای قرار گرفتن در مجاورت پوست بدن و حفظ گرمای سطح پوست بدن بسیار مناسب می باشند.

در شرایط سرد تر میتوان از دستكشهای گرم تر كه از جنس پولیستر و یا پشم طبیعی باشد ، استفاده كرد و در صورت سرد تر شدن هوا و یا در شرایـط طوفـان و یا بارش ها می توان از یك لایه محافظ اضافه كه خاصیت ضد بـاد و یا ضد آب داشتـه باشد اسـتفاده كرد لایـه های اضـافی بهــتر است كه خاصیت تنفـسی داشته باشنـد ( مثلا" پارچه های گورتكس)

توجه داشته باشید كه در سفرها به همراه داشتن چند جفت دستكش گاها" ضروری به نظر می رسد چون ممكن است شما دستكش خود را به دلیل كثیف شدن و یا گم شدن از دست بدهید و مجبور به استفاده از دستكشی دیگر شوید.

 

بازگشت به ابتدای صفحه

  

8 - باتون :

  

باتوم

 

استفاده از باتون هاي تلسكوپی، بصورت جفت، موجب مي شود كه در هر گام ، نيروی وزن قابل توجهی از پايين تنه برداشته شود و به بالا تنه منتقل شود و موجب تقسيم متناسب نيرو گردد. البته بايد توجه داشت كه بند باتون به طرز مناسبی به دور مچ انداخته شود تا انگشتان دست زياد تحت فشار نباشند. همچنين طول باتون مي تواند متناسب با قد افراد  و بسته به صعود يا فرود تنظيم گردد.

بازگشت به ابتدای صفحه

 

لوازم سفرهای طبیعت گردی:


لوازم سفر بخش تفكيك ناپذير در گردشگری و طبيعت گردی می باشد. در گذشته به علت كمبود لوازم و عدم تنوع آنها يكی از مهمترين مشكلات شركت در برنامه های طبيعت گردی پيدا كردن لوازم و ابزارها و پوشاك مناسب سفر بود . هم اكنون با توجه به رشد روز افزون و توسعه اين لوازم و همچنين ورود آنها با تنوع مختلف در بازارهای داخلی، تهيه اين لوازم نسبت به گذشته به مراتب راحت تر و بهتر شده وهمچنين اجرای اين برنامه ها آسانتر و لذت بخش تر گرديده است.
در واقع يكی از مهمترين عواملی كه ميتواند يك برنامه سفر گردشگری و طبیعت گردی را جذاب و قابل اجرا سازد لوازم مرتبط با آن سفر است.
مطالب ذير نكات آموزنده ای در مورد وسايل اساسی و ضروری سفرهای گردشگری و طبيعت گردی مي باشد كه شامل راهنمايی های اساسی در زمينه تجهيزات مورد نياز سفرها و موارد استفاده آنهاست و هيچ سفارش يا توصيه ای برای خريد مارک بخصوص نمی کند، بلکه به شما کمک می کند تا در بين تجهيزات و وسايل زيادی که موجود هستند، اجناسی با کيفيت و كارآيی بالا پيدا کنيد.

1 - کفش


2 - پوشاک

3 - جوراب


4 -  کوله پشتی


5 – زير انداز


6 – كيسه خواب


7 – دستكش و كلاه


8 – باتون

 

 

 

 

 

 

 

1-کفش :

کفش

در گذشته کفش ها از دوختن چرم های سنگين درست می شدند تلاش هايی که برای کم کردن هزينه ها و بالابردن قابليت کفش ها انجام گرفت ، منجر به پيدايش مواد اوليه جديد و روش های ديگری برای ساختن کفش ها شد. کفش های سنتی (چرمی) امروز کمتر متداول هستند و جای خود را به کفش هايی با طرح های جديد و رويه هايی از پلاستيک، الياف مصنوعی و ساير مواد ترکيبی و مصنوعی داده اند. هرچند کفشها درحال تغيير هستند ولی وظايف و کارهايی که بايد انجام دهند، تغيير پيدا نکرده است.

کفش های چرمی کفش های چرمی

عاملی که بعضی از افراد کفش های چرمی را ترجیح میدهند، امکانات چند منظوره آنهاست. یک کفش معمولی کوهنوردی باید فصل مشترکی از سفتی و سرسختی دربرخورد به سنگ ها، محکم بودن در هنگام ضربه زدن به برف و راحتی کامل درطول برنامه سفر باشد در یک برنامه یک روزه ممکن است که کفش ها با چیزهایی مثل گل، پاکوب، جریانات آب، علف ها، سنگ ریزه ها، برف سفت، صخره هی سراشیبی و یخ درحال مبارزه و تماس باشند. کفش های چرمی سنتی ، دارای همه یا اکثریت مشخصات زیر هستند:

♦  ساق بلند (14تا19 سانتی متر) جهت محافظت و محکم نگهداشتن مچ پا در زمینهای سفت

♦  تخت ویبرام جهت تولید اصطکاک روی مسیرهای لغزنده برفی، گلی و پوشش گیاهی

♦  لایه ای مابین تخت و قسمت روکش

♦  یک نوار لاستیکی که عایق بين تخت و رويه کفش است و به ضدآب بودن آن کمک می کند

♦  یک لایه نسبتاً سفت از جنس پلاستيک که در تخت کفش قرار دارد.

♦  حداقل نقاط دوخت و دوز به منظور جلوگيری از نفوذ آب به درون كفش

♦  زبانه روی کفش در قسمت زير بند جهت جلوگيری از ورود برف به درون کفش

♦  دو يا سه لایه چرم در قسمت انگشتان و يا پاشنه به منظور محافظت از انگشتان و استحکام کفش

♦  صفحه داخلی در قسمت پاشنه پا که باعث افزایش ثبات و راحتی قراردادن پاشنه در هنگام فرود از شيب ها میشود.

♦  قسمت رويه که خيلی عريض باز میشود و حتی در حالت های يخ زده و خيس هم می توان کفش را از پا درآورد.

کفش های چرمی- الياف مصنوعی

 

پيشرفت در فن آوری توليد کفش باعث بوجود آمدن کفش هایی شده که بخشی از رويه چرمی آنها با پارچه هایی از الياف مصنوعی پوشيده شده است. بعضی از اين کفش ها مناسب فعاليتهای طبيعت گردی هستند. کفش هی چرمی- الياف مصنوعی دارای مزيت هايی هستند که بخشی از آنها به اين قرارند:

♦  وزن کمتر

♦  راحتی بيشتر و زمان کمتر برای جا بازکردن يا آب بندی شدن

♦  زمان کمتر برای خشک شد

♦  قیمت پايين تر

اما اين تيپ کفش ها نسبت به کفش های تمام چرمی دارای امتيازات منفی هم هستند که عبارتند از:

♦  ثبات کمتر روی مسيرهای سخت

♦  قابليت ضدآب کمتر

♦  استحکام و دوام کمتر

♦  سفتی و سختی کمتر در هنگام ضربه زدن با پا در برف

اغلب اين کفش ها برای راه رفتن روی مسيرهای پاکوب مناسب هستند. با اين وجود اگر اين تيپ کفش ها را در فعاليتهای طبيعت گردی استفاده می كنيد، به چند نکته ديگر هم بايد توجه داشته باشيد:

حتماً کفش دارای ساقه بلند برای حفاظت از مچ پا باشد، در قسمت پاشنه پا و انگشتان که بيشتر به سنگ سائيده می شود، لايه اضافی وجود داشته باشد. داشتن يک پاشنه مناسب برای مواقعی مثل راه رفتن روی برف نيز از واجبات است. بعضی از کفش های چرمی- الیاف مصنوعی دارای لايه گورتکس هستند که باعث می شود تا پا بيشتر خشک بماند ، البته كفش با لايه گورتکس برای تمام سفرها توصيه نمیشود زيرا پاکيزه نگهداشتن منافذ  گورتکس سخت است و ممكن است که براثر گل و يا عرق کردن مسدود شود. بعلاوه گورتکس باعث گران تر شدن کفش می شود و در هوای گرم ممکن است پاها درون آن راحت نباشد.

انتخاب درست

 

يک کفش خوب بايد قابليت مواجه شدن با شرايط سفر را داشته باشد كه البته هيچ کفشی قادر نيست که به تنهايی دارای کليه قابليتها باشد. به اين منظور فروشگاه ها دارای مجموعه ای از انواع کفش های راه پيمايی های سبک، نيمه سبک تا کوهنوردی های تمام عيار هستند. درجه سختی تخت کفش، سفتی و محکمی ساق کفش و چگونگی تأثير تخت و ساق کفش مقابل يکديگر از مسايل مهم هستند. به طور کلی هر کفش بايد فصل مشترکی از راحتی پا در هنگام راه رفتن و توانايی فنی آن باشد. برای مسيرهای پاکوب و برفی ساده و يا سنگی، کفش بايد دارای تختی سفت و ساقی محکم برای محافظت از پا بوده ، درعين حال به اندازه کافی دارای انعطاف و راحتی باشد. هر دو نوع کفش چرمی و چرمی- الياف مصنوعی برای اين منظور مناسب هستند، چرا که کف و ساق آنها به اندازه کافی محکم است.

جهت راهپيمايی های فنی تر، کفش های محکم تر و سفت تر برای راه رفتن روی لبه ها مناسب ميباشد.

 

کفش مناسب

با توجه به نوع برنامه يک طبيعت گرد ممکن است درمسيرهای کوتاه یک نوع کفش به پا کند، نوع ديگری در کمپ به پا داشته باشد و شايد کفشی ديگر را هم برای مواقع صعود مورد استفاده قرار دهد. اگر تعداد کفش های بيشتری در دسترس هستند و شخص هم در حمل بار اضافی مشکلی ندارد به اين نکات برای انتخاب کفش توجه کنيد:

♦  کفش های مناسب و قابل انعطاف برای مسيرهای آسان و قابل دسترس- معمولا پا در اين نوع کفش ها تاول نمی زند و نسبت به کفش های چرمی، خستگی کمتری در پا ايجاد می کنند. البته اين کفش های سبک نقاط اتکاء خوبی برای مواقع حمل کوله های سنگين نيستند، مخصوصاً در راههای سخت و يا در هنگام پايين آمدن يا بازگشت.

♦  کفش های دو، کتانی، سندل و يا جورابهای ضخيم جهت راحتی در هنگام اقامت در کمپ استفاده ميشوند . با استفاده از اين نوع کفش ها، به پاها و کفش های کوهنوردی خود كه آنها را ساعتها پوشيده ايد،     استراحت كوتاهی خواهيد داد . از اين کفش ها برای عبور از عرض رودخانه هم می توان استفاده کرد.

♦  کفش های حرارتی يا عايق و يا جورابهای از جنس پولار برای هنگام اقامت يا در مواقع خواب

♦  روپوش کفش برای هوای سرد.

بازگشت به ابتدای صفحه

   

2 - پوشاک :

پوشاکلباس از طريق ايجاد يک لايه عايق در مجاورت پوست به انسان کمک می کند تا احساس راحتی نمايد. دشمنان اين راحتی يعنی باران، باد، سرما و گرما عليه اين لايه محافظتی فعاليت می کنند.
در برنامه های طبيعت گردی اصطلاحاتی مثل : سرما ، گرما ، هوای خوب و هوای بد و ... نسبی است. هوای سرد و سخت کوهستان بيشتر مواقع گردشگران را مجبور به تحمل شرايط می کند و راحتی در چنين محيطی با نظر اغلب مردم در مورد راحتی فرق دارد. در برنامه های كوه پيمايی مسئله اساسی در رابطه با راحتی، خشک نگهداشتن بدن و در صورت خيس شدن، گرم نگهداشتن و خشک کردن سريع خود است.
لباس مناسب خدمتی بالاتر از راحت بودن انجام می دهد. در طبيعت، ايمنی مسئله مهمی است. زمانی که گردشگران عازم نقاط دوردست می شوند، معمولاً به هنگام مقابله با هوای بد، ايده بازگشت به تمدن برای فرار از دست هوا را به کناری می گذارند. در مقابل ، آنها باید تا زمانی که هوای بد جريان دارد، با آن مقابله به مثل کنند.
رطوبت طولانی مدت (حتی در هوای معتدل) باعث افت و اختلال در حرارت مرکزی بدن می شود. کوتاهی در حفاظت از بدن در مقابل باد باعث افت حرارت بدن می شود كه به فاکتور سردی باد مشهور است.
بسياری از افراد بدشانس با لباسهای غیراستاندارد دچار سرمازدگی شده اند. اين بيماری خطرناک غيرقابل کنترل به معنی افت حرارت بدن است که باعث بسياری از مرگ و ميرها در کوهستان است. شما بايد با دقت سيستم لباسهای خود را انتخاب کنيد تا آنها بتوانند نجات بخش شما در مقابل سرما و رطوبت و خيسی باشند.
در مقابل سرما، سيستم لباس های شما بايد قادر به حفظ بدن در برابر گرمای بيش از حد روزهای گرم هم باشند و از تعرق زياد که باعث خيس شدن لباس ها و تخليه آب بدن ميشود، جلوگيری کنند. قابليت تهويه، تنفسی بودن و محافظت از خورشيد از مسايل مهم در اين زمينه هستند.

سيستم لايه ای

 

اين سيستم با بالا و پايين رفتن حرارت و شرايط جوی طبيعت سازگار است. هدف سيستم لايه ای اين است که با حداقل وزن و حجم لباس، حرارت بدن را در تمام مدت در سطح مطلوبی حفط کند. برای نيل به اين منظور اغلب بايد تنظيماتی را انجام داد. اکثر گردشگرهای باتجربه، در بيشتر فعاليتهای طبيعت گردی خود از سيستم لايه ای که براساس چند لباس مختلف با کيفيت خوب ، استفاده می کنند و تركيباتی از اين لايه ها را در شرايط مختلف و برحسب نيازهای شخصی به کار می گيرند.
سيستم قديمی سه لايه ای شامل لايه مجاور پوست، لايه ضخيم عايق و لايه بيرونی ضد آب  ، با ورود الياف جديد منسوخ شده است ولی اساس سيستم پوشش لايه ای مبتنی بر استفاده از چند لايه لباس نازك بر روی هم با توجه به شرايط محيط هنوز كاربرد دارد. در اين سيستم هر چقدر لباس نزديكتر به پوست باشد بايد بيشتر قدرت جذب عرق و دفع آن را داشته باشد و لباسهای بيرونی تر بايد بيشتر قدرت دفع سرما، باد و باران را داشته باشد.
برای لايه های مجاور پوست استفاده از لباسهای نخی بدليل جذب و نگهداری عرق در خود به هیچ عنوان توصیه نمی شود و بهتر است از الياف مصنوعی مانند پلی استر، پلی پروپيلن و يا ابريشم باشد. پشم مرينو (merino) نيز الياف بسيار مناسبی برای هوای سرد و زمستانی می باشد.
لايه های بيرونی بهتر است از جنس Fleece و  Microfleeceو برای هوای سردتر Windproof Fleeceو Polartec باشد و برای هوای بارانی لباسهای Soft shell, Wind stopper, Gore-tex, HyVent, Pertex, Aquafoil, و eVent مناسبتر است.

بازگشت به ابتدای صفحه

   

3 - جوراب :

جوراب

جوراب باعث بوجود آمدن يک لايه در زير پا می شود و پا را گرم می کند و از اصطکاک بين پا و کفش جلوگيری می کند. جورابهايی که از پشم يا مواد مصنوعی درست شده اند، می توانند اين وظايف را انجام دهند ولی جورابهای نخی اين قابليت را ندارند. جورابهای نخی خيس و از آب اشباع می شوند و به پا می چسبند و پوست پا را نازک می کنند و باعث بروز تاول می شوند.

جوراب بايد عرق پا را به خود جذب کند. از آنجايی که کفش ها قابليت تنفس کردن و بيرون دادن بخارو عرق پا را ندارند، تا زمانی که کفش ها را در نياوريد، عرق پا در کف آنها جمع ميشود. جورابهايی از جنس الياف مصنوعی (مثل پوليستر، نايلون و آکريل) سريع تر از جورابهای پشمی خشک می شوند.

خيلی از گردشگران دو جفت جوراب روی هم می پوشند. جوراب مجاور پا يک جوراب نازک نخی است كه عرق را از پا دورميکند و به نوعی درجريان کار خشک باقی می ماند. جوراب دوم کلفت و ضخيم تر انتخاب می شود تا بتواند رطوبت عرق پا را از جوراب ديگر جذب کند و تشکيل لايه ای در زير پا بدهد. بعضی ها هم يک جفت جوراب نيمه کلفت يا کاملاً کلفت از جنس پشم يا مواد مصنوعی را ترجيح می دهند.

البته استثناهای زيادی وجود دارند. سعی کنيد طوری جوراب بپوشيد که بتوانيد پاهای خود را در کفش تکان بدهيد. جوراب اضافی نبايد باعث محدود كردن گردش خون و  ايجاد گرما در پا شود.

قبل از اينکه جوراب به پا کنيد نقاطی که در آنجا احتمال تاول زدگی وجود دارد، مثل پشت پاها را با نوار چسب زخم بپوشانيد. اين کار خصوصا" هنگام پوشيدن کفش نو كه هنوز جا باز نکرده است و نيز در آغاز فعاليتهای راهپيمايی که پاهای شما هنوز قوی نشده اند، بسيار موثر است. يک راه موثر ديگر جهت جلوگيری از ايجاد تاول ، زدن پودر به پا، روی جوراب و درون کفش است.

اگر يك جوراب ضدآب با قابليت تنفسی (گورتكس) را روی یک جوراب معمولی بپوشيد در محيطهای خيس می تواند خیلی مناسب باشد. جورابهای گورتکس مانند کفش های با لايه گورتکس عمل می کنند، با اين تفاوت که ساق آنها بلندتر و نرم تر است.

در يک هوای بسيار سرد می توان يک جفت جوراب ضد آب بين دو جوراب اصلی پوشيد. جورابهای ضدآب قابليت تنفسی بودن يا تهويه هوا را ندارند. در نتيجه در نگاه اول ممکن است مخالف استراتژی لايه ای که در اين بخش بيان کرديم به نظر برسد. اما به مثال ليوان چای فکر کنيد. هرچند گذاشتن درپوش روی ليوان باعث تعرق از درون می شود ولی خود چای هم به دليل حبس شدن بخار گرمتر می ماند . جورابهای ضدآب برای هوای بسيار سرد که خطر سرمازدگی وجود دارد، وسيله مناسبی می باشند. البته اگر خيس بودن پاها برای مدت زيادی ادامه پيدا كند، پا پوسته پوسته خواهد شد. اگر جورابهای ضدآب استفاده می کنيد، حداقل روزی يک بار پاهای خود را خشک کنيد.

جورابهای مخصوص راه پبمايی و كوه نوردی گزينه‌ بسيار مناسبی هستند زيرا دارای الياف تركيبی پشم و نايلون هستند و محلهای تحت فشار و حساس نيز تقويت شده‌اند .

بازگشت به ابتدای صفحه

  

4 -  کوله پشتی :

گردشگران و طبيعت گردان معمولاً دارای حداقل دو کوله پشتی هستند :

كوله پشتی يك روزه : كوله پشتی يك روزه

كوله ای است كه هميشه و در طول روز به همراه گردشگران ميباشد كه در واقع در برنامه های چند روزه هم استفاده ميشود . در برنامه های يكروزه بايد كل لوازم خود را به گونه ای تنظيم كنيم كه فقط جهت شركت در برنامه از يك كوله استفاده نماييم .در برنامه های چند روزه لوازم و بارهای غير ضروری را در كوله ديگری به نام كوله چند روزه قرار ميدهيم و فقط كوله يكروزه را در طول سفر با خود حمل می نماييم .

كوله پشتی چند روزه : كوله پشتی چند روزه

كوله ای است كه در برنامه های بيش از يك روز استفاده ميشود و لوازم غير ضروری را كه در طول روز به آنها نياز نداريم و در واقع فقط در طول شب از آنها استفاده ميكنيم در آن قرار ميدهيم ، مثل : كيسه خواب، زيرانداز ، لباسهای اضافی و ...

 


نکات مهم در کوله چينی:

معمولا" در اغلب برنامه های چند روزه كوله و بار گردشگران توسط شركت حمل خواهد شد و فقط گردشگران كوله يك روزه را حمل ميكنند ولی بطور كلی و حتی در مورد كوله يكروزه موارد زير ميتواند جهت شركت در برنامه به شما كمك زيادی نمايد.
جای دادن و چيدن وسايل درون کوله پشتی می تواند تأثير زيادی در سرعت، تحمل بار و لذت بردن از يک برنامه طبيعت گردی بگذارد بخصوص اگر قرار باشد كه آن كوله توسط شما حمل شود. اگر بتوانيد تمرکز بار را روی باسن خود و نه شانه ها داشته باشيد، احساس بهتری در برنامه خواهيد داشت.
وسايل سنگين را در منطقه نزديک کمر خود جای دهيد و مرکز ثقل آنها را پائين بياوريد تا درحفظ تعادل به شما کمک کند.
در چيدن بارها درون کوله پشتی علاوه بر تقسيم صحيح بارها، بايد طوری آنها را سازماندهی کنيد که دسترسی به آنها هم ساده باشد. وسايلی را که بيشتر استفاده خواهيد کرد در دسترس قرار دهيد. چيزهايی مثل دستکش، کلاه، عينک آفتابی، نقشه و اسپری ضد حشرات را که بيشتر استفاده ميشوند در جيب های کناری و يا بالای کوله پشتی و بعضی ديگر را در كيف کمری و يا جيب های کاپشن و يا کت جای دهيد.
در هوای بارانی ، آب می تواند از لای درزها، دوخت ها، زيپ ها و جيب و درب رويی کوله پشتی هايی که از مواد ضد آب ساخته نشده اند،  و يا نقاطی که خاصيت ضدآب بودن را از دست داده اند به درون کوله پشتی نفوذ کند . کيسه های پلاستيکی يا ساک های نايلونی می توانند محافظين خوبی برای محتويات درون کوله پشتی باشند، مخصوصاً در مواقعی که در هوای بارانی مجبوربه برپا کردن کمپ يا استراحت کردن باشيد. خيلی از توليد کنندگان کوله پشتی، روکش های ضدآب برای کوله ها درست می کنند. بعضی از طبيعت گردها هم يک کيسه زباله بزرگ را به عنوان پوشش داخلی، برای عایق کردن وسایل درون کوله استفاده می کنند.

بازگشت به ابتدای صفحه

  

5 – زير انداز :

زير انداز

يكی از عوامل مهم داشتن يك شب راحت در طبيعت ، تكه ای زير انداز است كه كيسه خواب روی آن قرار میگیرد . هنگام زمستان در چادر و يا تابستان در هوای آزاد، اين زيرانداز است كه مانع تبادل حرارت بين شما و زمين ميشود. اگر زير انداز به همراه نداشته باشيد مجبور خواهيد بود شب را به سختی بخوابيد و اين مساله در وضعيت جسمانی شما در روز بعد تاثير منفی خواهد گذاشت.

 

جنس مواد زير انداز

1-فوم فشرده :
يك فوم فشرده ، نازك و سبك ميتواند عايق بدن در مقابل سطح زمين باشد . بافت و تركيب قرار گرفتن سلول های فوم باعث ميشود كه سطح آن نرمتر، وزن آن كمتر و با قابليت زياد حبس هوا در بين خود باشد كه باعث بالا رفتن كار آمدی آن می گردد.
2- تشك بادی : تشك بادی وسيله ای راحت است ولی عايق حرارت نمی باشد. در حقيقت هوای درونی تشك هنگام تحركات آن، حرارت بدن را جذب و به بيرون منتقل ميكند و از اين رو وسيله خوبی بری طبيعت گردی نيست.
3- فوم نرم و غير فشرده : اين نوع زيرانداز را با آستری آن استفاده كنيد چرا كه در غير اين صورت اين فوم حجيم ميتواند مانند يك ابر اسفنجی آب را به خود جذب كند.
4- زير انداز بادی : زير انداز بادی

اين نوع زير انداز از فوم نرمی درست شده كه توسط يك كيسه پر شده از هوا محصور است. اين تيپ زيرانداز از تركيب عايق بودن فوم و نرمی هوا درست شده و خيلی محبوب و كارآمد است.

اندازه:

زيراندازها در انواع سايز و ابعاد وجود دارند ولی نوع آن 2/1 متری آن در طبيعت گردی رايج است. برای زير پاهای خود حتی ميتوانيد از تشك نشستن و يا وسايل به عنوان زير انداز استفاده كنيد. زمانی كه در مناطق سرد ،روی برف و يا در زمستان كمپ زده ايد، از يك زيرانداز بادی 2/1  متری، روی یك فوم فشرده با اندازه استاندارد استفاده كنيد تا عايق زيادی بين خود و سطح زير خود ايجاد كنيد.

بازگشت به ابتدای صفحه

   

6 – كيسه خواب :

     

كيسه خواب

برای اكثر گردشگران كيسه خواب جزء مهمی از سيستم خوابيدن در طبيعت را تشكيل می دهد. يك كيسه خواب خوب متناسب با قد شماست، حرارت بدن را حفظ ميكند، وزن آن سبك و دارای قابليت فشرده شدن است. مناسب ترين كيسه خواب مدلی معروف به موميايی است.
گرمای كيسه خواب توسط ماده عايقی كه در بين آن قرار دارد و باعث حبس هوا در بين خود ميشود، بوجود مي آيد. اين لايه، عايقی برای هوای گرم درون و هوای سرد بيرون كيسه خواب است. اينكه هر كيسه خواب در گرم نگه داشتن بدن چقدر ميتواند موثر باشد، بستگی به مقدار اين مواد عايق، ضخامت يا پف كردن آن، اندازه كيسه خواب (اگر اندازه بدن شما باشد) و استيل كيسه خواب دارد.

مواد عايق

دو ماده عايق در كيسه خواب ها وجود دارد : پرقو و الياف مصنوغی. هر كدام آنها دارای مزايا و اشكالات خاص خود هستند.
 

1- پر قو : پر قو با كيفيت بالا معروف به درجه انبساط 700 تا 800 است، هر گرم آن 405 تا462 سانتی متر مكعب ميتواند انبساط پيدا كند. پر ؛ گرم ترين، سبكترين، قابل فشرده ترين و لوكس ترين ماده عايق موجود است. اشكالات پر، قيمت بالای آن و از دست دادن خاصيت گرمايی در صورت خيس شدن است. رويه اكثر كيسه خوابها كاملا" ضد آب نيستند، بنابراين در محيطهای مرطوب، كيسه خواب را قبل از اينكه دركوله پشتی قرار دهيد، درون يك كيسه پلاستيكی كاملا" ضد آب قرار دهيد.

2- الياف مصنوعی : كیسه خوابهای الياف مصنوعی بسیار ارزانتر از كيسه خوابهای پر هستند و هنگام خيس بودن هم تا حدی خاصيت گرمايی خود را حفظ ميكنند. البته خوابيدن در كيسه خواب خيس (چه پر چه الياف مصنوعی) عذاب آور است. اشكالات الياف مصنوعی در مقايسه با پر اينست كه قابليت فشرده شدن كمتری دارد و نسبت به يك كيسه خواب پر مشابه، سنگين تر ميباشد. بعلاوه يك كيسه خواب الياف مصنوعی قابليت فشرده شدن و باز شدن زياد مانند پر را ندارد و از اين رو خاصيت پف كردن و در نتيجه گرمای خود را سريع از دست ميدهد.


مواد روكش كيسه خواب :

معمولا" چند نوع ماده برای روكش داخلی يا خارجی كيسه خوابها مورد استفاده قرار ميگيرد. محبوبترين نوع آن پارچه های پوششی تنفسی، ميكرو و نايلون ميباشد.

1- پارچه های ورقه ای و پوشش ضد آب – تنفسی : اين پارچه ها باعث ميشوند كه رطوبت به بيرون دفع شود. اين نوع پارچه ها گران هستند ولی در محيطهای مرطوب مثل چادر، غار برفی يا كيسه بيوواك محاسن زيادی دارند . استفاده آنها در كيسه خوابهای پر بسيار مطلوب است. مرحله تنفسی كردن لايه رويی بسيار پيچيده است و اين لايه بر اثر استفاده به مرور خاصيت خود را از دست می دهند.

2- پارچه های ميكرو : اين نوع پوشش های كيسه خواب از نخ های بسيار نازك نايلون يا پوليستر بافته شده اند كه قابليت ضد آب _ تنفسی دارند. بعضی از پارچه های میكرو بوسيله پليمرهايی مانند سيليكون عمل آورده شده اند كه قابليت ضد آب و دوام آنها را بالاتر ميبرد. پارچه های ميكرو در مقايسه با پارچه های ورقه ای و پوششی ضد آب – تنفسی سبك تر هستند و دارای قابليت فشرده شدن ميباشند.

3- نايلون : پوشش نايلونی كيسه خوابها، سبك ترين، قابل فشرده ترين و تنفسی ترين پارچه موجود است. متاسفانه اين پارچه ها در مقابل تعرق درون چادر و رطوبت هوای بيرون كمترين كارايی را دارند.


شكل ظاهری و اجزاء :

شكل و اجزائ كيسه خواب باعث كار آمدی و تهويه آن ميشود. يك كلاه خوب كيسه خواب تمام سر شما را می پوشاند، گرما را حفظ ميكند و به صورت شما اجازه ميدهد كه آزاد باشد تا راحت تنفس كنيد. قسمت معروف به يقه كيسه خواب دور گردن شما را ميپوشاند و مانع خروج گرمای بدن به بيرون ميشود. زيپ های بلند، ورود و خروج به كيسه خواب را راحت تر ميكند و در عين حال به كمك آنها ميتوان هوای درون كيسه خواب را تهويه كرد. طراحی بعضی از كيسه خوابها به صورت يك زيپ راست و يك زيپ چپ انجام ميشود و از اين رو ميتوان دو كيسه خواب را از طريق زيپ به هم وصل كرد. زيپهای نصفه يا 4/3 تا حدی وزن و حجم كيسه خواب را كاهش ميدهند. اما در عين حال بعضی از امكانات تهويه را حذف ميكنند. يك زبانه سرتاسری بر روی قسمت زيپ ها باعث كيپ و حايل شدن قسمت زيپ يا هوای سرد بيرون ميشود.


لوازم جانبی :

بعضی از توليد كنندگان كيسه خواب يك كيسه آستری اضافه قابل شستشو هم توليدميكنند كه وجود آن باعث حبس شدن بيشتر گرمای بدن و چند درجه گرمتر شدن درون كيسه خواب ميشود. اين كيسه آستری مانع نفوذ چربی بدن به آستر درونی و يا لايه ميانی كيسه خواب ميشود. كيسه آستری در برنامه های طولانی مدت كه شستن كيسه خواب امكان ندارد، مفيد است. اما وجود اين كيسه آستری باعث افزايش وزن و حجم كيسه خواب ميشود.

كيسه های آستری واترپروف از جنس نايلون غير تنفسی ساخته شده اند و شما اول درون اين كيسه سپس داخل كيسه خواب ميشويد . اين كيسه ها با كاهش دادن اتلاف گرمای بدن، باعث گرمای بيشتری ميشوند . آنها در مناطق بسيار سرد، مانع نفوذ رطوبت به درون لايه گرمايی كيسه خواب ميشوند كه همين كار مانع از تشكيل يخ درون اين لايه ميشود. با وجود مزايای اين كيسه ها ، خيلی از گردشگران آن را غير لازم و ناراحت كننده می دانند. از اين رو قبل از اينكه با يكي از اين كيسه های آستری عازم سفر شويد آن را امتحان كنيد.


اندازه :

اين مهم است كه كيسه خواب، اندازه بدن شما باشد. كيسه خواب خيلی عريض؛ جاگير، سرد و سنگين تر است. اگر كيسه خواب برای شما تنگ باشد ، بايد به زور زيپ آن را ببنديد و داخل آن بخوابيد. در اين حالت بدن شما با فشاری كه به جدار كيسه خواب وارد ميكند، باعث فشرده شدن لايه عايق آن ميشود و هوای مابين آن را خالی ميكند و در نتيجه درون كيسه خواب سرد ميشود. اگر كيسه خواب خيلی كوتاه باشد، لايه عايق در قسمت پا و سر فشرده تر ميشود و باعث سردتر شدن كيسه خواب ميشود.
كيسه خوابها در عرض و طولهای مختلف برای اندامهای مختلف توليد ميشوند. از اين رو كيسه خوابی را بخريد كه متناسب اندازه و سايز بدن شما باشد. برای فعاليتهای زمستانی، كيسه خواب خود را كمی بلندتر انتخاب كنيد. از فضای اضافی موجود ميتوان برای خشك كردن وسايل مثل دستكش، جوراب و پوش داخلی كفش استفاده كرد.

سيستم درجه بندی :

توليد كنندگان مقياسی برای حداقل درجه حرارت گرما يا راحت بودن در كيسه خواب  را بيان ميكنند. اين مقياس بايد فقط به عنوان يك راهنمايی كلی در نظر گرفته شود. اين مقياس برای اجناس گوناگون و كارخانه های مختلف متفاوت است. با استفاده از اين مقياس ها نمی توان كيسه خوابهای توليدكنندگان مختلف را با هم مقايسه كرد.
عوامل زيادی باعث ميشوند تا شما در يك كيسه خواب احساس گرما يا سرما كنيد. در بين اين عوامل از سوخت و ساز درونی هر بدن، درجه حرارت محيط و عايق بودن سطح زير كيسه خواب را ميتوان ذكر كرد . توجه داشته باشيد كه كيسه خواب شما را كه درون آن قرار گرفته ايد، گرم نمی كند بلكه اين شما هستيد كه با حرارت بدن خود كيسه را گرم ميكنيد. لايه گرمايی و لايه بيرونی كيسه خواب كمك می كنند تا از دست دادن حرارت بدن تقليل يابد.

كيسه خوابهای مخصوص :

بعضی از گردشگران ترجيح ميدهند تا حتی المقدور سبك حركت كنند در نتيجه كمی از راحتی خود را قربانی مزيت سبك بودن ميكنند. اين گروه، از كيسه خوابهای نيم تنه يا 4/3 تنه استفاده ميكنند كه وزن و حجم كمتری دارند. اين تيپ كيسه خوابها زمانی كه با تركيب كت پر و ساير لباسهای گرمايی استفاده شوند، ميتوانند برای دمای زير صفر هم مناسب باشند.

مراقبت و نظافت:

خريد كيسه خواب يك سرمايه گذاری جدی است و با مقداری توجه و مراقبت ميتوان برای سالها آن را حفظ كرد. هميشه توصيه های توليد كننده را به كار ببنديد. كارخانه ای كه آن را توليد كرده است، مسلما" بهتر ميداند كه چگونه بايد از آن مراقبت كرد. با توجه به مطالب توليد كنندگان، چند روش برای دوام بيشتر كيسه خواب آورده ميشود.

نگهداری :

هميشه كيسه خواب را در حالت آزاد نگهداری كنيد. كيسه خواب را فقط برای مدت زمان كوتاه مثل طول اجرای برنامه به صورت فشرده نگهداری كنيد.

محافظت از چرك شدن :

با استفاده از يك آستری درونی مجزا، از چرك شدن كيسه خواب بر اثر تماس چربی بدن خودداری كنيد.

نظافت :

نقاط كثيف شده را با شستشوی موضعی توسط مواد تميز كننده ای كه توليد كننده توصيه كرده است، تمييز كنيد. هر چند وقتی هم بايد كيسه خواب را بشوييد. هيچگاه از خشك شويی بری تمييز كردن آن استفاده نكنيد. كيسه خواب را با استفاده از پودری نه چندان قوی درون يك ماشين لباس شويی بزرگ با سرعت چرخش كم بشوييد. چند بار زمان آبكشی را تجديد كنيد تا مطمئن شويد كه كليه مواد شستشو از كيسه خواب بيرون رفته است. برای خشك كردن، آن را در معرض حرارت متوسط يك دستگاه خشك كن قرار دهيد .هرچند وقت آن را از دستگاه بيرون آوريد و با كوبيدن روی نقاط گلوله شده، پرهای آن را پخش كرده و يا با قرار دادن يك توپ تنيس در آن (در يك ربع آخر خشك شدن) باعث پخش شدن پرهای آن بشويد. پس از پايان كاربا فشردن و لمس كردن لايه درونی آن مطمئن شويد كه كاملا" خشك شده باشد. شستن و خشك كردن يك كيسه خواب چند ساعت طول ميكشد. مغازه هايی هم هستند كه كار تعميرات و سرويس وسايل كوهنوردی و از جمله شستن كيسه خواب را انجام ميدهند.

بازگشت به ابتدای صفحه

  

7 – دستكش و كلاه :

 

دستكش و كلاه

 

دستكش ها بهترین محافظ برای دستها می باشند كه از اعضای فوقانی  حساس بدن هستند كه به همراه سر و پاها جزء اعضای سه گانه ای محسوب میشوند كه نقاط تبادل حرارتی بدن انسان با محیط خارج می شود.

حرارت بدن به راحتی از سر انگشتان دستها از طریق مجاورت با هوای محیط و یا تماس با وسایل و عناصر خارجی كه احتمالا" خیس یا سرد هستند تخلیه میشود و این خود باعث از دست رفتن گرمای بدن در نتیجه سرد شدن بدن میشود برای ممانعت و پیشگیری از این عارضه گردشگران ، طبیعت گردان و كوه نوردان از دستكشهای مختلف با قابلیتها و خواص مختلفی استفاده می كنند .

یك دستكش پنج انگشتی از جنس نخ ، پولیستر ، پشم یا پولار می تواند در شرایط مختلفی مورد استفاده گردشگران قرار گیرد.

بطور مثال دستكشهای نخی برای جلوگیری از برخورد اشعه ماوراء بنفش خورشیدی و آفتاب سوختگی و همچنین در هوای مرطوب و یا كمی سرد برای قرار گرفتن در مجاورت پوست بدن و حفظ گرمای سطح پوست بدن بسیار مناسب می باشند.

در شرایط سرد تر میتوان از دستكشهای گرم تر كه از جنس پولیستر و یا پشم طبیعی باشد ، استفاده كرد و در صورت سرد تر شدن هوا و یا در شرایـط طوفـان و یا بارش ها می توان از یك لایه محافظ اضافه كه خاصیت ضد بـاد و یا ضد آب داشتـه باشد اسـتفاده كرد لایـه های اضـافی بهــتر است كه خاصیت تنفـسی داشته باشنـد ( مثلا" پارچه های گورتكس)

توجه داشته باشید كه در سفرها به همراه داشتن چند جفت دستكش گاها" ضروری به نظر می رسد چون ممكن است شما دستكش خود را به دلیل كثیف شدن و یا گم شدن از دست بدهید و مجبور به استفاده از دستكشی دیگر شوید.

 

بازگشت به ابتدای صفحه

  

8 - باتون :

  

باتوم

 

استفاده از باتون هاي تلسكوپی، بصورت جفت، موجب مي شود كه در هر گام ، نيروی وزن قابل توجهی از پايين تنه برداشته شود و به بالا تنه منتقل شود و موجب تقسيم متناسب نيرو گردد. البته بايد توجه داشت كه بند باتون به طرز مناسبی به دور مچ انداخته شود تا انگشتان دست زياد تحت فشار نباشند. همچنين طول باتون مي تواند متناسب با قد افراد  و بسته به صعود يا فرود تنظيم گردد.

بازگشت به ابتدای صفحه