Tel: +98 21 888 444 17

شرکت خدمات مسافرتي، جهانگردي و طبيعت گردی

آب گرم رامسر

آبگرم رامسر

خواص و میزان دمای آبهای معدنی رامسر :

میزان دمای بزرگترین آبگرم معدنی رامسر که به شماره یک معروف است 42درجه سانتیگراد است که بهترین حد تحمل بدن است.سیاحانی که ازاین منطقه بازدید می کنند علاوه بر توصیف چشمه های آبگرم معدنی رامسر میزان حرارت آنرا معین کردند.مکنزی می گوید:درجه آبگرم معدنی رامسر صدو چهارده و نیم با میزان الحراره فارنهایت است.

خواص چشمه های آبگرم معدنی رامسر

آبهای گوگردی رامسر در عداد آبهای کلر بیکربناته کلسیک و منیزین گازدار گوگردی است.برای درمان بیماریهای جلدی رماتیسم و دردهای عصبی و عضلانی بسیار سودمند است و در رفع عوارضی که پس از تب بروز میکند از آن چشمه ها استفاده می شود.رابینو میگوید:مردم از این چشمه ها برای امراض جلدی استفاده می کنند اما شرایط پرهیز از خوراک را رعایت نمی کنند.
مسیو بهلر که از اهالی فرانسه که در دربار ناصرالدین شاه قاجار درجه سرتیبی داشت و مهندس دارالفنون بود،در سفرنامه خود تحت عنوان جغرافیای رامسر، رشت و مازندران که در سال 1269آنرا به رشته تحریر در آورده است و مسافرتش جنبه نظامی داشت و برای بازرسی نظامی به نقاط مرزی شمال ایران سفر کرده بود،درباره آبگرم معدنی رامسر چنین می نویسد:در میان جنگلهای رامسر به فاصله نیم فرسخ از دریا آبگرم واقع است و آب آنجا بسیار نافع است و بسیار مشهور و اشخاص زیادی به جهت رفع بعضی امراض،آنجا می روند.

نظر یک پزشک ایرانی درباره آبگرمهای رامسر

روزنامه اطلاعات مورخه دوازدهم فروردین 1312مقاله ای تحت عنوان نظر دکتر ملک زاده درباره آبگرم رامسر(سخت سر سابق)نوشت که در آن به تشریح اهمیت و خواص درمانی این آبگرم پرداخت.آقای دکتر ملک زاده که نمایندگی مجلس را نیز بر عهده داشت در یک مسافرت تحقیقاتی مدتی را در رامسر امروزی گذراند و نتایج به دست آمده را در این مقاله به رشته تحریر در آورد.وی در بخشی از این مقاله می نویسد:امروز معالجات بسیاری از امراض رماتیسم ها امراض جلدی و ...به وسیله استحمام در آبهای معدنی به عمل می آید و هر قدر بر مراتب علم و دانش افزوده می شود،استعمال آبهای معدنی در معالجات بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد و به نتیجه مطلوب که شفای مرض بیمار است منتهی می شود.

 

(آبهای معدنی رامسر)

 

رامسر به داشتن چشمه های آبگرم معدنی معروف است که بجز یکی بقیه چشمه ها آبگرم هستند.

 

آب سرد معدنی نیدشت رامسر

 

آب سرد معدنی در دوازده کیلومتری جنوب رامسر در دره ای کنار رودخانه صفارود واقع است و به آب معدنی نیدشت رامسر معروف است.

پیرامون چشمه،پوشیده از درختان جنگلی است.قبل از سال1320برای بهره برداری از آب این چشمه،جاده ای خاکی از رامسر تا چشمه به دست مهندسان آلماانی ساخته شد و از آن تاریخ به جاده نیدشت رامسر شهرت دارد.در آن ایام قرار بود آب این چشمه که همانند آب چشمه آبعلی دارای گاز طبیعی است،مورد استفاده تجاری و مسافران هتلها قرار گیرد ولی با بروز جنگ جهانی و خروج اجباری آلمانیها از کشور،این پروژه ناتمام ماند و با گذشت بیش از 50 سال هنوز این منبع عظیم در آمدخیز،به حال خود رها شده و دست نخورده باقی مانده است و بیشتر مردم رامسر از خواص آب درمانی آن بی خبرند و فقط گروهی قلیل از آب آن،آنهم به طور اتفاقی استفاده می کنند.

طبق آزمایشهای به عمل آمده مشخص شد که در یک لیتر آب معدنی نیدشت رامسر،76میلی میکرو رادیو اکتیو وجود دارد و این مقدار رادیواکتیو در صورتی است که آزمایش در خود چشمه به عمل آید وگرنه به مرور زمان،تاثیر رادیواکتیو از بین می رود.

 

چشمه های آبگرم معدنی رامسر  

 

در گوشه کنار زمین نقاطی وجود دارد که آبگرم معدنی از آن می جوشد و دارای دمای متفاوتی است.

در ایران بیش از هزار چشمه آبگرم معدنی وجود دارد که عموما حرارت آنها بیش از 30درجه سانتیگراد است.در مورد علت گرمی این گونه چشمه ها،دانشمندان بر این عقیده اند که عبور آب از اعماق زمین سبب گرم شدنش می گردد و از شکافهای زمین به صورت چشمه های گرم معدنی بیرون می آید و هر قدر آب از عمق بیشتری بجوشد،دمای آن به طوری که یک چشمه معدنی از عمق سه هزار متری زمین بالا بیاید آب آن دارای حرارت آبجوش یعنی یکصد درجه سانتیگراد خواهدبود.


این شهر ساحلی و سرسبز از جاذبه های بسیاری برخوردار است. سادات محله و کتالم با دارا بودن چشمه های آب گرم معدنی معروف بوده و منطقه جواهرده نیز از نظر تاریخی بسیار زیبا و دینی است.

قلعه باستانی مارکوه
در جاده رامسر به تنکابن و در جنوب شرقی شهر کتالم بر فراز کوهی منفرد بقایای قلعه باستانی مارکوه،از آثار دوره های اسلامی مشاهده می شود. پلکانی که تا پای قلعه می رسد این مکان را در اختیار علاقمندان قرار داده تا بتوانند از طبیعت چشم نواز و این اثر تاریخی لذت ببرند.

 

بقعه شاه نشین
این قلعه بر روی کوه جنگلی در ضلع جنوبی هتل های جدید و قدیم در شهر رامسر واقع شده است. قدمت قلعه با استناد به متون تاریخی به قرن ششم هجری قمری  برمی گردد. این قلعه در سال 520 هجری در زمان کیا بزرگ امیر، جانشین حسن صباح ساخته شد.

مجموعه کاخ مرمر
باغ و کاخ مرمر در ضلع جنوبی شهر رامسر در دامنه کوه با مساحتی حدود 600 متر مربع در سال 1316خورشیدی به بهره برداری رسید. این کاخ هم اکنون به عنوان موزه تماشاگه خزر پذیرای علاقمندان و پژوهشگران است.

هتل قدم رامسر
این بنا در ضلع جنوبی شهر و در دامنه رشته کوه البرز واقع شده که همزمان با گسترش شهر در سال 1312خورشیدی به بهره برداری رسید. هتل در سه طبقه و زیرزمین احداث  که مساحت هر طبقه حدود 1500 مترمربع است.

چشمه آب گرم معدنی
رامسر با دارا بودن چشمه های آب معدنی شهره عام و خاص است از جمله آن آب سرد معدنی نی دشت در 12 کیلومتری جنوب رامسر در کنار رودخانه صفارود، تاسیسات آب گرم معدنی پشت مهمانخانه های رامسر، زیر پل چشمه های آب گرم معدنی سادات شهر، ماس راش و تنهیجان در منطقه جنت رودبار اشاره کرد.

جنگل دالخانی
جنگل دالخانی از دیگر تفرجگاه های شهرستان رامسر است که 600 هزار متر مربع مساحت دارد و برای احداث پارک جنگلی در نظر گرفته شده است.

پارک جنگلی صفا رود
این پارک در کنار رود صفارود و در میان دره و در پایین جاده واقع شده است. برای سهولت استفاده گردشگران پله هایی برای ورود به آن، از جاده تعبیه شده  است. وجود آب معدنی گازدار و آب و هوای مطبوع به این مکان جلوه خاصی بخشیده است.

 

دهستان جواهرده
در 26 کیلومتری رامسر در دامنه کوه های پر برف سماموس روستای ییلاقی و سنتی جواهرده با چشم اندازی وصف ناپذیر خودنمایی می کند. برخورداری از آب و هوای مطبوع، پوشش گیاهی متنوع، طبیعتی بکر و منحصر به فرد مورد استقبال گردشگران قرار می گیرد.

مکان های گردشگری رامسر

 روستای اربکله رامسر:

 

این روستا در محدوده شهر رامسر به فاصله 5کیلومتری و در ارتفاع 500متری از سطح دریا قرار دارد.این روستا از شمال به دریای خزر و از جنوب به رشته کوه البرز متصل است که هوای لطیف و معتدلی دارد و همچنین دارای چشم انداز زیبا و بی نظیری است.که از آن جمله میتوان به برج آرامش اشاره کرد که این برج در سال 1384به بهره برداری رسیده است و یکی از زیباترین برج های رامسر است و واحدهای آن به فروش رسیده است،این برج دقیقا در قلب این روستا که در حومه رامسر است واقع شده است و در مسیر مکان زیبایی در اربکله بنام ازره که این مکان هم در رامسر به یکی از مکان های بسیار زیبا و چشمگیر تبدیل شده است که هر گونه توریست و یا جهانگردی که پا به رامسر میگذارد این مکان را بازدید میکند.

 

جنگل دالخانی رامسر، ساداتشهر:

 

یکی دیگر از مناظر زیبا و طبیعی و خدادادی رامسر وجود جنگل دالخانی است که این جنگل در فاصله 8کیلومتری رامسر واقع است و در مسیر عبور از محله ای به نام هریس میباشد که هریس نیز یکی از محلات حومه رامسر است و به دلیل نحوه استقرارشان و وجود درختان انبوه یکی از زیباترین جنگلهای توریستی و تفریحی به شمار می آید و هم تراز با فضاهای جنگلی معتبر جهان میباشد.برای دسترسی به این منطقه ییلاقی و جنگلی،در مسیر جاده شهسوار به رامسر جاده ای به نام میرزاکوچک خان است که مسیر ورود به این منطقه است که در حدود یک ساعت مسیر جاده به صورت آسفالت میباشد.

 

اماکن مذهبی رامسر،ساداتشهر :

 

1- مقبره آقا بسمل

آقا سید حسین متخلص به بسمل از سادات پلاسیدی آخوند محله رامسر در ساداتشهر است.

 

2-مقبره آقا پلاسید

آقا میر علی بن سید حسین معروف به پلاسید جد سادات پلاسیدی آخوند محله رامسر در ساداتشهر است.

 

3-مقبره سید کیا در برشی(برشی نیز یکی از محلات حومه رامسر در ساداتشهر است).

 

3-رستوران سبزینه -امامزاده آقا سید محمد نیاسته

 

مساجد و بقاع رامسر :

 

در شهرستان رامسر 99باب مسجد وجود دارد که 28باب آن در خود رامسر و حومه قرار دارد و بقیه در شهرهای ساداتشهر و کتالم و روستاهای اطراف قرار گرفته اند.

 

مساجد قدیمی :

 

    مسجد میر عبدالباقی رامسر

         این مسجد در آخوند محله رامسر قرار گرفته است و متجاوز از یکصد و هفتاد سال از بنای اولیه آن می گذرد،گرچه مسجد یاد شده از اواخر قرن سیزدهم به مسجد میر عبدالباقی شهرت یافته است،اما بنای اولیه آن بدست پدرش مرحوم آقا سید محمد هادی بن آقا میر محمد رضا انجام گرفت.

 

    مسجد امام حسن مجتبی رامسر

         این مسجدی کوچک وقدیمی در رامسر و در غرب مسجد میر عبدالباقی درآخوند محله قرار دارد.این مسجد در کنار نهر فتوک است و دیوار غربی آن متصل به محوطه آقای حاج محمد شیخ الاسلامی و دیوار جنوبی خانه مرحوم سید احمد شیخ الاسلامی می باشد.

 

    مسجد نانج بن رامسر

         این مسجد که امروزه به مسجد صاحب الزمان شهرت دارد،قدمت نخستین بنای آن حدودا به صد و پنجاه سال قبل می رسد و بنیانگذار آن مرحوم حاج رجبعلی نارنج بنی بود.

 

   مسجد آقا میر ابوطالب رامسر ساداتشهر

         این مسجد در جنوب شرقی بقعه آقا پلاسید،در فاصله چند متری قرار گرفته و مسجدی است قدیمی که تجدید بنای آن به دست آقا میر ابوطالب بن سید رضا و با مساعدت مردم،حدودا در سال 1300انجام گرفت.

 

   مسجد آدینه رامسر جواهرده

         این مسجد از مسجدهای معروف و بسیار مردمی رامسر است که در جواهرده قرار دارد که مردم از نقاط دور و نزدیک برای نذری و کارهای دیگر پای به آین مکان مذهبی می گذارند و بسیاری معتقدند و دیده اند که هر پنجشنبه و جمعه نوری از شرق به صورت شهاب به این مکان فرود می آید و در آن آرام می گیرد که یکی از عجایب و یا شاید یکی از الطاف خداوند باشد.

 

   مسجد سکینه آباجی رامسر

         مسجدی است با شکوه و بزرگ که در ضلع غربی میدان جواهرده می باشدو بنای آن از سنگ و گل و چوب است و قبلا لت پوش بود اما بعدها مبدل به شیروانی حلبی گردید.تاریخ بنای این مسجد به حساب جمل در مصرعی زیبا که با خطی زیبا در سرکش شرقی روبروی پنجره بزرگ نوشته شده بود آمده است:تاریخ این بنا در سال 1297است.

 

   مسجد دارالوداع رامسر

         مسجدی است در غرب جواهرده رامسر و کمی بالاتر از اوشیانسر که در دامنه کوه و در کنار راه،در زمینی شیب دار قرار گرفته است.پیش از آن که در این موضع مسجد بنا شود،تخته سنگی نسبتا بزرگ در آنجا بود که شبها چراغی روشن روی آن می نهادند و یقینا این عمل به خاطر اعتقاد مردم به این مکان بود و نظایر آن در گوشه و کنار سواحل جنوبی دریای خزر فراوان به چشم می خورد.

بقیه مساجد رامسر را بصورت خلاصه تر می گویم:مسجد تنگدره،کهنه تنگدره و بقاع رامسر عبارتند از:بقعه سید محمد،سید حسن و سید حسین،سید کیا،سید علی،بی بی سکینه،سیده فاطمه،سید ابوالقاسم،سید ابوالحسن،آقا سید اسماعیل،آقا سیدجهان قلی،آقا سید فضل،آقا سید میر ملک،آقا سید عباس،آقا سید رستم،آقا سید یحیی،سیده زلال،سیده سکینه،آقا سید ابوالحسن،آقا سید ابراهیم و سید هاشم و سیده فاطمه.

5 فرهنگی

 

3-کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان رامسر

-امامزاده چهل شهیدان

 

 

 

1-پلاژ میانحاله رامسر